Matkamessut 2017 aloittaa matkavuoden!

IMG_0164.JPG

Messuviikonloppu on nyt vietetty ja mitä jäi käteen? Aika nihkeästi sai tietoa mielessä olleisiin kysymyksiin ja ständeillä ei selvästikään ollut kovin myyntihenkistä porukkaa muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Tätä mieltä on näköjään moni muukin, kun seuraa matkaryhmien keskusteluja somessa. SAS:lla sain kyllä nopeaa ja asiallista palvelua mieltä askarruttaneeseen kysymykseen ja kuulin myös kehuja tulevan Californian Road Tripin kohteista siellä käyneeltä henkilöltä.

IMG_0181.JPG

Majapaikaksi valitsin Crowne Plazan Mannerheimintiellä, koska sieltä tuli paras tarjous 2:lle yölle. Hotelli on entinen Hesperia ja sieltä onkin muistoja vuosikymmenien takaa sambakarnevaaleilta. Hotelli oli ihan ok ja tuli jotenkin nostalginen 80′ fiilis. Pientä kuluneisuutta oli havaittavissa sekä huoneessa, että yleisissä tiloissa, mutta sehän ei tietenkään haitannut. Aamiainen oli hyvä, mutta aivan turhan kallis.

Growne Plaza HotelIMG_0148.JPG

AromaterapiaaIMG_0137.JPG

IMG_0146.JPG

Lähellä hotellia on Cafe Tin Tin Tango, jossa kävin iltapalalla tuloiltanani. Kiva lämmin tunnelma kynttilöineen.

Tin Tin TangoIMG_0136.JPG

Toisena päivänä sain seurakseni matkakumppani M:n ja kävimme illallisella Mamma Rosassa, joka myöskin sijaitsee lähellä hotellia. Myös täältä oli paljon muistoja vuosien takaa. Mamma Rosa ei pettänyt tälläkään kertaa. Ruoka ja palvelu oli edelleen huippua! Valitsin pääruuaksi peuraa mustaherukkakastikkeella ja se vei kyllä kielen mennessään ja sai lukuisia ylistyksiä pitkin iltaa. Tänne on syytä tehdä pöytävaraus. 

Mamma RosaIMG_0211.JPG

Tein tämän viikonloppumatkan junalla pitkästä aikaa ja menomatka sujuikin leppoisissa merkeissä työskentelyhytissä. Paluumatka olikin sitten jokseenkin hirveä!! VR: llä oli tietoliikennevika ja paluumatka oli hankala ja pitkä. Ei siinä mitään, kun ei ollut kova kiire, mutta tämä oli kohdallani jo 3. vastaava VR hässäkkä. Korvausta tulossa 50%  lipusta ja sain peräti 4€ arvoisen setelin ravintolavaunuun. Saattaa mennä jonkin aikaa seuraavaan junamatkaan…..lentoliput ovat useinkin halvemmat, kuin junaliput ja Helsinki-Vantaalta pääsee nykyään suoraan keskustaan junalla.

Leppoisa menomatkaIMG_0132.JPG

Piristävä ”miniloma” VR sählingistä huolimatta. Talvilomaan on vielä viikkoja…

 

 

 

koti ruoka-ja-juoma matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.