”SCIFI” tunnelmaa hotellissa

 

BARCELO RAVAL HOTELimage.jpeg

Hotellimme Barcelonassa oli Barcelo Raval,  jonka nimesin ”SciFi” hotelliksi sen erikoisten valojen vuoksi. Tämä moderni design hotelli  sijaitsi keskustassa lähellä Ramblaa ja Boqueria markettia. Huoneessa oli automaattipimennysverhot, suuri plasma-tv, iPod- telakka ja akvaariomainen suihku. Saatavilla oli myös huonetuoksuja citrus, hedelmä tai vihreä tee sekä tietysti tuoksuton vaihtoehto. Erittän siisti hotelli, josta tykkäsin kovasti!

Mun ihku Scifi huone
image.jpg

image.jpg

Hotellin katolla oli 360 kattoterassi, josta avautui panoramanäkymät ympäri Barcelonaaimage.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Myös yleiset tilat olivat modernit ja todella siistit

image.jpeg

image.jpeg

Kattoimage.jpeg

Lukunurkkausimage.jpeg

image.jpeg

Aamiaisella oli tarjolla tuoreita hedelmiä ja vihanneksia, useita leikkeleitä ja juustoja. Leipävalikoimakin oli varsin kattava ja lisänä vielä vohveleita ja minilettuja, churroja & kaakaota. Keitettyjä kananmunia, pekonia, vihannespaistosta, muffineja ja croisantteja. Useita eri mehuja ja NALLEKARKKEJA! Varsin hyvä aamiainen!

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Sunnuntai brunssi oli värikäs. Tapaksia ja makeita leivonnaisia normi aamiaisbuffetin lisäksi (en muista puoliakaan tarjolla olleista herkuista). Kaikki oli katettu kauniisti ja DJ tuli brunssille soittelemaan levyjä. Kokki olisi vielä paistellut egg benedictit tai florentinet, mutta ei enää mahtunut. Lopuksi sai vielä coctailit ( valitsimme Cavat), jotka nautimme 11. kerroksen näköalaterassilla.

Brunssin herkkujaimage.jpeg

Brunssin herkkujaimage.jpeg

Cavaaimage.jpeg

 

Miinustakin löytyi. Kadulta kantautui yöllä ääniä ja suihkun vesi oli hankala säätää(liian kuumaa). Jälkimmäinen osoittautuikin olevan tekniikasta kiinni.

hyvinvointi hyva-olo matkat