Taukopaikkana Calicon kummituskaupunki
Äskettäisellä neljän osavaltion USA:n kiertomatkalla kertyi kilometrejä 3500, joten tauko on aina paikallaan. Pysähdysten ei aina tarvitse olla tylsiä huoltoasemia. Me poikkesimme Calicon kummituskaupungissa matkalla Los Angelesista kohti Nevadaa.
Los Angelesista itään n. 200 kilometriä sijaitsee Calicon kummituskaupunki, joka on v 1881 perustettu vanha kaivoskaupunki. Asukasluvun ollessa korkeimmillaan siellä oli 1200 asukasta, 22 saluunaa ja yli 500 hopeakaivosta. Calicon kaivosalue oli vaurain koko Kaliforniassa. 1900-luvun alussa hopean hinta romahti, ja kaivostyöläiset siirtyivät isojen firmojen mukana Death Valleyyn.
Walter Knott osti Calicon 1950- luvulla ja palautti rakennuksiin Willin Lännen tunnelman. Vain kolmannes kaupungista on alkuperäistä Calicoa.
Pääkadun varrelta löytyy saluuna, kaupunginmuseo sekä 14 pientä putiikkia. Voit huuhtoa kultaa tai tehdä kierroksen kaivosjunalla. Tekemistä ja näkemistä riittää parin tunnin vierailulle. Ravintolassa voi tankata itsensä ja tunnelma on suoraan Willistä Lännestä.
Calico on avoinna joka päivä (paitsi joulupäivänä) klo 9 – 17. Pääsylippu $8.