Syöt aivan liikaa – Syöt kyllä aivan liian vähän

Päättäisit jo hyvä terveydenhoitaja. Viime kerralla käskit pienentämään annoskokoja, ja nyt. Nyt saan kuulla syöväni aivan liian vähän! Vasta nyt tajusin miten tärkeää olisi mustaa valkoisella todistaa ateriakoot, aterian sisällön ja syömiseni. Sillä muuten minua ei uskoisi kukaan. Ei edes terveydenhoitajani. Hän luultavasti käskisi vähentää herkuttelua.

Puntari nousee, itken salaa öisin nälkääni, vauvan kohtaloa, ruokarytmiä. Itken päivällä kun nousen alusvaatteillani vaalle. Vaikka jättäisin syömättä ja juomatta lihoisin kuitenkin 200-300g vuorokaudessa. Piilotan vaan visusti kaappiin ja esitän viatonta. Vanha ystäväni väitti minun kärsivän syömishäiriöstä ja ahdistuksesta omaan kehooni. Vaikka olen pyöreä, on minullakin ollut päässäni luku jota en koskaan, koskaan haluaisi nähdä. Nyt olen kolme kiloa vajaa siihen lukemaan. Ja kyllä, tunnen epäonnistuneeni totaalisesti. 

Tänään en enään jaksanut esittää reipasta, romahdin ja itkin. Terveydenhoitajani yritti parhaansa mukaan saada jossain välissä jotakin järkevää sanottua. Samalla kun ruttasin yhden tai kahdenkin nenäliinan hetkessä. Jollain ihmisillä saattaa perusainevaihdunta hidastua huomattavasti. Eivätkä nämä hankitut raskauskilot taida edes jäädä kummittelemaan kolmea kuukautta pidempään. Jos kuitenkin syöt nyt vähemmän kun ennen raskautta.

Jos ennen raskautta olisin syönyt saman verran kun nyt, olisin luultavasti laihtunut viikossa 1-3kg riippuen aktiviteetin tasosta. Mutta nyt, lihoan sitäkin nopeammin. 

 

Päivittäinen ruokailurytmi, ja aterian koot: Aamupalaksi reissumies siivu, salaattia, pala juustoa ja kolme siivua tomaattia. Lounas 2,5dl keittoa tai puolikas rahka, 1dl sokerittoman mehukeiton kanssa. Päivällinen 2,5dl ruokaa (täysjyväspagettia ja kevytjauhelihasta tehtyä kastiketta) tai kuten eilen 2dl italianpataa. 

suhteet rakkaus ystavat-ja-perhe
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.