Kestovaippailua Osa 2

Olen toiminut kestovaippatukihenkilönä, ollut tapahtumissa ja perhekahviloissa esittelijänä, vaipattanut lapsia kotona ja kylässä, reissuissa ja päiväkodissa. Keskimmäisen täyskestoillessa satuin kuulemaan kun mies kesken jonkin nettiroolipelin mainosteli pelaaville kavereillensa niitä 😉

Minulle oli aika selvä juttu että kestovaippoja käytetään, kun niitä meille kerta saatiin. Osaa niistä oli jo käytetty kahdella lapsella, ja sitten käytettiin meillä kahdella/kolmella vielä lisäksi.

vaipat1.jpg

Mitä kestoilu maksaa?

On tehty kaikenlaisia laskelmia, että kuinka kalliiksi vaipat tulevat. Osaa ei kiinnosta kestovaippailussa hinta, vaan suuremmassa vaakakupissa on kierrätys tai vaippojen kemikaalimäärät. Meidän tällä käyttämät kertikset maksavat 17snt/kpl, vaippoja menee päivässä noin 6 ja käyttäjä on 2v1kk. Kestoilulle en laske enää hintaa, sillä vaipat on kolmea lukuunottamatta käytetty jo isoilla sisaruksilla, ja pyykkin määrä tuntuu olevan vakio kolmilapsisessa&4 kissanpentuisessa taloudessa, oli siinä mukana vaippoja tai ei..

Yhdenkoon vaipat ovat yleensä 5-15kg painoisille lapsille, ja niistäkun valitsee AIO mallin, hinnaksi tulee noin 25e/kpl. Tiheämmällä pesurytmillä riittää 9 vaippaa, ja harvemmalla noin 20 kappaletta. Alkuinvestointi tuntuu ehkä isolta, mutta sen kun jakaa ensimmäisenä kolmelle vuodelle (keskimäärin silloin lapsi on viimeistään kuiva) ja lopulta myy hyväkuntoiset vaipat pois, on hinta vieläkin pienempi. Toki menee rahaa pyykinpesukoneen pyörittämiseen, mutta kertakäyttöisten vaippojen käyttö voi sekin nostaa jätemaksuja.. Kertakäyttövaipat ovat yleensä noin 0.20snt x 6kplx365=438e/vuosi. Kertisvaippojen päätepiste on kaatopaikka, jossa se hengailee seuraavat 500 vuotta.

Meillä ensimmäinen osakestoili, toinen täyskestoili päiväkodissakin (oli allerginen kaikille ostamillemme kertiksille) ja kolmas taas osakestoilee, ihan vaan laiskuudesta.

Miten meillä sitten hoidetaan vaippoja?

Meillä on käytössä 7 taskuvaippaa ja 6 sisävaippaa+3 villahousut, koossa M&L.

Vaippoja pestään joka tai jokatoinen päivä 60 asteessa lisähuuhteluiden kera, seassa on aina harsoja, pyyhkeitä, alusvaatteita, sukkia tms siihen lämpötilaan sopivaa. Kestovaipoille pitää olla pyykinpesuaineena jotain jossa on saippuaa <5%, eikä ole käytetty valkaisuaineita tai kiraksteita, ja mielelään hajusteettomia. Esimerkiksi nestemäinen Erisan (meillä on tätä),  LV ja Rainbow Sensitive. Huuhteluaineita ei vaipoille käytetä koska ne tukkivat kankaiden kuituja,  etikkaa voi tarpeen vaatiessa laittaa raikastamaan vaippapyykkiä ( alle 1dl).

Tahranpoisto hoituu sappisaippuan avulla, jota saa nestemäisenä tai palana. Myös aurinko on tehokas tahrojen haalistama, ja etenkin se alkuaikojen maitokakka värjää helpolla vaippoja. Osa käyttääkin pepun ja vaipan välissä kuivaliinaa tai riisipaperia  alkuun välttyäkseen pahimmilta pesuilta.

Vaipat kuivatetaan narulla ja kuivausrumpuun voi heittää kosteussuluttomat vaipat ja irralliset imut. Froteisista vaipoista tulee ihanan pehmeitä rummussa, mutta jossei sitä ole niin myös käsissä pyörittelemällä ne pehmenee. Taskuvaipat ja taittoimut kuivuvat nopeimmin koska ovat ohuet, ja sisävaipat+aiot+paksummat imut vaativat enemmän aikaa.

Kuivat vaipat täytän itse valmiiksi heti narulta ja nakkaan vaippakoriin, josta ne on helppoa ottaa käyttöön miehenkin, joka ei pidä vaippojen täyttämisestä koska omaa niin isot kädet.

vaipat2.jpg

Miten vaippoja säilytetään?

Vaipat heitellään käytön jälkeen pyykkikoriin, taskuvaipoista napataan imut pois sisältä. Pissavaippoja ei huuhdella, ja kakkavaipoista kipataan sisältö pönttöön ja tarpeen mukaan huuhdellaan. Ennen huuhdeltiin kaikki, mutta lapsen kasvaessa ja ruuan muuttuessa maidosta kiinteiksi vaipattaminenkin helpottuu.

Jos pesuväli on pidempi, vaipoilla voi ostaa kannellisen oman ämpärin jonne ne ensin pyykkikorin reunalla kuivatetut vaipat laitetaan odottamaan pesua.

Muualla vaipat laitetaan vaippapussiin (=ts mikätahansa tiivisti suljettava pussukka jotta hajut pysyy sisällä) tai sen unohtuessa muovikassiin jota ei kannata unohtaa moneksi päiväksi hoitolaukun pohjalle ;)

Miksi kestovaipat vuotavat?

Lapsia ja vaippoja on montaa mallia. Osa on reiteviä ja pitkäselkäisiä, ja osa sirompia. Yleisimmät syyt vuotavaan vaippaan on väärä koko tai liian löysälle laitettu vaippa, vaipan pitää istua päälle napakasti.

Itse suosittelisin etsimään alkuun lähimmän vaippalainaamon josta vuokralle sopivankokoinen paketti kestovaippoja. Siitä saa hiukan osviittaa miten tykkää vaippailla-ostaako pelkkiä AIOja, taskuvaippoja, haluaako villahousuja, tarrallisia vai nepillisiä vai nauhavaippoja. Entäs jos omin tapa onkin harsovaippa ja jonkinlainen kuori siihen.

Liian pieni imumäärä yllättää varmasti kaikki joskus, kun tutun vaipanvaihtovälin jälkeen onkin märkänä myös vaatteet. Tämä on helpon korjata lisäämällä lisää imuja vaippaan.

Käytettynä ostettu kestovaippa voi myös olla pesty ns tukkoon, eli käytetty vaikkapa vääränlaista pesuainetta (liikaa saippuaa tai zeoliittejä) tai käytetty lapsella paljon voiteita vaippa-alueella. Silloin kestovaipan sisäpinta ei päästä nestettä läpi, vaan se valuu jostain ulos. Rasvausasiaan ensiapuna on taas riisipaperi, joka säästää vaipan pintaa rasvalta. Pesuaineesta tukossa oleva vaippa taas avataan kotoisasta fairyn avulla. Eli liota tukossa olevia vaippoja (usein sisäpintanta fleece/kuivaliinaneulos) lämpöisessä fairyvedessä puoli tuntia, puristele enimmät vedet pois ja nakkaa tavalliseen tapaan pesukoneeseen.

hyvinvointi terveys vastuullisuus hyva-olo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.