Elle 2v. 4 kk
Minun kohta kaksi-ja-puolivuotiaani.
Tykkää:
– sushista
– legojen rakentelusta
– suukoista ja haleista (jakelee niitä hyvin auliisti aina pyynnöstä. Kaikille.)
– Pipsa Possusta
– Kumisaappaista
– Herra Hakkarainen-hammasnameista
Ei tykkää:
– Sienistä (ollaan yritetty KAIKISSA muodoissa, ei uppoa!)
– Muumien möröstä
– Housujen käytöstä
– Liian pitkistä haleista. Alkaa heti ahdistaa.
Kauhean vaikea oli keksiä muita asioita, joista Elle ei pitäisi. Hän on kovin helppo ja vähään tyytyväinen lapsi. Nukkumaanmeno on vielä vähän vaiheessa, tavoitteena olisi piakkoin alkaa opettaa taaperoa jäämään itsekseen sänkyyn hyvänyönsuukkojen ja sadun (hän haluaa aina, että keksin päästä erilaisia ”Olipa kerran pieni Elle-tyttönen…”-satuja) jälkeen. Nykyisellään nukutus kestää n. 15-30min. Hän nukkuu edelleen nätisti omassa sängyssään n. 20-30-7.30, mutta saattaa yöllä hipsiä meidän väliin, josta hänet palautetaan nukkuvana omaan sänkyyn.
Mitään kummempaa uhmaa ei ole vielä näkyvissä. Hän toki ilmaisee omia mielipiteitään vahvasti ja saattaa kiukutella jos ei saa tahtoaan läpi, mutta toistaiseksi ollaan vielä selvitty neuvottelemalla (lue: uhkailu-lahjonta-kiristys :D). Heikkoina hetkinä ollaan turvauduttu ”tontut kurkkii”-taktiikkaan (jollain olisi varmasti tällaisesta kauheasta lapselle valehtelusta sanottavaa………) mutta Elle kuitenkin tuntuu ymmärtävän järkipuhetta kohtuullisen hyvin.
Elle on tällä hetkellä vielä kotona isänsä kanssa ja minä käyn päivätyössä. Joulukuun alusta meillä olisi sitten edessä luultavasti päiväkoti. Olen hakenut paikkoja, mutta mitään ei vielä ole kuulunut. Pitäisi varmaan alkaa kysellä vähän, että mihinkäs sitä ollaan menossa sitten joulukuussa vai ollaanko mihinkään. Nyt ollaan varmaan kaikki siinä pisteessä, että meitä ei ketään jännitä päiväkodin aloitus. Elle on reipas ja sopeutuva, ja hyötyy varmasti tuhottomasti muiden lasten ja ammattilaishoitajien seurasta ja läsnäolosta.
Puhetta tulee ihan taukoamatta, paitsi silloin kun kysytään jotain. Odotan sitä päivää, kun hän oppii vastaamaan ”olen paikassa X ja teen asiaa Y!” kun huhuilen häntä kotona liian epäilyttävän hiljaisuuden laskeuduttua. Niin, ettei mun tarvitse lähteä etsimään lasta, ja löytää sellaista istumasta keskellä mun meikkejä vähän tupsuttelemassa. Tai piirtämässä seinään. You know!
L-kirjain (ja luonnollisesti R) on vielä vähän hakusessa, se ääntyy vielä ng:nä. Muuten kirjaimet melkeinpä tulevat oikein! Hän laskee sujuvasti kymmeneen ja ymmärtää niin valtavan paljon asioita, että sitä on vaikea käsittää.
Mitä teidän kaksivuotiaille kuuluu? :)