Feel my heartbeat

Nyt kun olen taas päässyt kärryille liikunnan suhteen (heti kosinnan jälkeen alkoi yletön treenaaminen = lähes poikkeuksetta 5x viikossa, ja marraskuussa sairastetun keuhkokuumeen jälkeen liikunnat loppuivat kuin seinään, osaksi pakosta, osaksi ei..) niin itse konkreettisen treenin ohella tykkään ottaa selvää aiheeseen liittyvistä faktoista. Kuten nyt nämä sykerajat. Kävin tekemässä pari testiä Suunnon nettisivuilla ja  jäin miettimään noita maksimisykkeitä.

Valkkasin oman ikäni rollarista ja hämmästyin kuinka matalat nuo rajat oikeastaan (tämän sivuston mukaan) ovatkaan! Tässä raskaan liikunnan sykerajat:

suunto_raskas.jpg

 What? Raskaan? Mulla pysyy syke noin matalana ainoastaan balancessa tai rennossa kuntosaliharjoittelussa! Kertooko tää jotain mun peruskunnosta? 😀

suunto_erittainraskas.jpg

Erittäin raskaan liikunnan sykkeet on mulla alkulämmittelyn sykkeitä vastaavat. Tosin mulla on vähän sellainen periaate et lihaskuntoa salilla tehtäessä ne suurimmat kalorinkulutukset on revittävä alkulämpässä crossarilla ja siellä paahdetaankin sit verenmaku suussa. Silti?!

En jostain kumman syystä taas saanut ladattua maksimisykekaappausta tähän joten hoidetaan muuten. Suunnon mukaan mun maksimisykeraja on 172-191 bpm. Nyt puhutaan sellaisesta sykkeestä joka saadaan aikaan esim. rankassa Zumbassa, BodyJamissa tai spinningissä. Tämän siis allekirjoitan. Tosin mun korkein mitattu syke on ollut yli kaksisataa, enkä ole pyörtynyt/oksentanut/saanut sydänkohtausta. Joo, kaksi ekaa vaihtoehtoa on koettu :D 

Jostain syystä en miellä tämän viimeisen sykerajan alittavaa liikuntaa tehokkaaksi millään tasolla (poislukien lihaskunto josta haetaan täysin eri tuloksia ja balance josta haetaan liikkuvuutta ja notkeutta). Kaikenlisäksi vihaan hyötyliikuntaa; portaiden nousemista, lenkkeilyä ja pihatöitä. Mulle onnistunut liikuntasuoritus on sellainen jossa kuluu VÄHINTÄÄN 500kcal. Mieluiten yli 600.. Erityisen tyytyväinen olen yli 800kcal:n kulutuksiin! Se vaatii sitten jo kaksi jumppatuntia putkeen tai kunnon crossarilämmittelyn ja vaikkapa spinning-tunnin päälle. Näitä on harvemmin, koska en jaksa notkua salilla montaa tuntia putkeen. Get in, sweat a while,  get out!

En oo myöskään koskaan ymmärtäny niitä jumppakanoja jotka tulee tunnille, treenaa ja lähtee pois superhehkeenä, hikoilematta ja kertaakaan irvistämättä tunnin aikana. Saatan olla myös vähän katkera, sillä mun kaikki verenkierto tuntuu ryntäävän päähän (naamaan) ja tukka on aina ihan litimärkä ja ilmeet varmasti Hauskat kotivideot-matskua jotain punnerruksia pusatessa. Miksi käydä jumpalla jos ei aio haastaa itseään joka kerta? 

Toinen ärsytyksen aihe on ne BODYPUMP-fanaatikot jotka tekee ihan hirveillä painoilla ja sit liikeradat ja tekniikat on vähän sinne päin! Jos ei jaksa kunnolla ni sit vähennetään painoa ja tehdään niin kauan OIKEIN ku pystyy lisäämään sitä painoa. Sama tanssitunnilla, miksi sinne tullaan liikehtimään postimerkin kokoisella alueella? Eiks tarkotuskin oo näyttää tyhmältä venkuillessaan siihen asti kunnes sun kehonhallinta ja liikeet on jalostunu siihen pisteeseen että ne liikkeet näyttää hyvältä? Eivoi ku on noloa… Oisittepa nähny minut Afrotanssissa! :D Oli pakko aina valita paikka mistä ei nähny itseään peilistä :D 

http://www.youtube.com/watch?v=MaaG66xGfDg

Noniin, vuodatuksesta aasinsillalla muuhun tanssimiseen.. Tällä viikolla on meidän eka paritanssitunti, keskiviikkona. IISCHK! Ootan kyllä innolla et miten homma suttaantuu. Meit on niin hyvä porukka, et hauskaa ei voi estää. Mul on omat epäilykseni siitä et minkälaista tanssia siel sit opetetaan, tuskin mitään tikkujäykkiä vakioita ainakaan.. Toiveena ois mahdollisimman paljon lattareita :) Let’s see!

 

 

 

hyvinvointi terveys liikunta ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.