Saba parhaimmillaan aamuyöstä

Juhannuksen jälkeen ei napannut laittaa ruokaa, joten suunnistimme Nomskiksen kanssa hakemaan noutoruokaa. Hämeentiellä sijaitseva intialainen/pizzeria/kebab-mesta?  Saba oli jäänyt mieleeni hyvistä pizzoista aamuyön tunteina, kun olen hakenut iltapalaa baarin jälkeen. Päätimme lähteä testaamaan, miten on pizzojen laita vesiselvänä. Minä valitsin listalta pizzan, jossa oli kinkkua, salamia, herkkusientä ja valkosipulia. Nomskis valitsin vapaa valintaisen, jossa oli salamia, jalapenoa, smetanaa ja valkosipulia. Pizzat olivat reilu 9€/lätty.

image.jpg

Omskiksen pizza

Oma pitsani oli ihan ok, mutta reuna oli harmittavasti vähän palanut. Täytevalinnat olivat ehkä turhan raskaat omaan makuuni, mutta pizza ei kuitenkaan maistunut pahalle. Valkosipulin kanssa ei oltu säästelty, mikä sopi minulle mainiosti. Tottakai minulle tuli annoskateus, kun näin nomskiksen pizzan. Tehtiin vaihtarit paloista ja totesin annoskateuden olleen aiheellinen. Niin ällölle, kun smetana pizzassa kuulostaakin, SE OLI HYVÄÄ. Jalapeno toi pizzaan potkua, kun taas salami lisäsi sopivasti suolaisuutta ja valkosipulin kanssa muodosti aromikkaan maun. Smetana sopi tähän kokonaisuuteen kun nenä päähän, sillä se tasapainotti voimakkaita makuja.

image.jpg

Nomskiksen pizza

 

Mutta yhteenvetona sanon silti, että kyllä ne pizzat aamuyöstä paremmalle silti maistui :D Suosittelen etenkin kana, aura, ananas-pizzaa, sillä kana on maustettu hauskasti intialaisittain. Paikka on viikonloppuisin auki 5.00 asti.

 

Ravintola Saba

Hämeentie 7, 00530 Helsinki

 

 

Pizzaterkuin,

Omskis

Koti Ruoka ja juoma