Uusia herkkuja joulupöytään

Pian on aika hiljentyä joulun viettoon. Vaikka tänä vuonna joulua vietetään erillään, olen onnellinen siitä, että omat läheisemme ovat täällä vielä viettämässä joulua kanssamme. Kaikilla ei ole niin. Nyt jouluna on aikaa muistella myös heitä, jotka eivät enää luonamme ole. Mielestäni joulun ruokailu on enemmän, kuin vaan mähkimistä notkuvan pöydän äärellä. Jouluruuat ovat monesti niitä äidin tai mummon reseptillä tehtyjä ruokia, jotka on aina valmistettu tietyllä tavalla. Näiden ruokien kautta muistelemme mummojamme ja pappojamme, äitejämme tai isiämme. Jotkut jouluruuat ovat niitä, jotka kulkevat joka joulu mukanamme ja siirtyvät ehkä aikanaan myös lapsiemme joulupöytään.

Näiden perinteisten ruokien lisäksi on ihanaa ottaa joka vuosi jotain uutta mukaan omaan joulupöytään. Ajattelin, että on hauska kertoa hieman omista joulupöydän uutuuksistani sekä niistä ruuista, jotka ovat siirtyneet perintönä sukupolvelta toiselle.

Vanhat perinteet

Perunalaatikkoa ei syöty koskaan omassa kodissani. Siellä syötiin maksalaatikkoa ja lanttulaatikkoa. Perunalaatikko tuli joulupöytään anopin ansiosta ja hän on tehnyt joka vuosi imelletyn perunalaatikon, jonka itse paistan aina aattona. Siitä leviää paistaessa niin ihana tuoksu, että sitä ilman ei enää pärjää. Se on yksi joulun parhaista tuoksuista! Tuolla reseptillä on tehty perunalaatikkoa jo hänenkin lapsuudessaan.

Itse tehty konjakkisinappi kruunaa kinkun. Sen resepti on myös perintönä tullut..

Lapsuudenkodissani oli jouluna aina pöydässä savusiikaa. Nykyään isäntä savustaa itse aattoaamuna ulkona lohta joulupöytään.

Graavilohi on suurinta jouluherkkua ja sitä ilman ei pärjää nytkään. Olen jakanut reseptin aiemmin ja löytyy otsikon: Reseptit- alta.

Joululaatikot tekevät aika huonosti kauppansa, joten lanttulaatikko ja porkkanalaatikko on suosiolla jätetty pois joulupöydästä.

Uudet tulokkaat

Tänä vuonna halusin saaristolaisleivän päälle Cavi Art moussea. Cavi Art on merilevää, joka on mädin korvike. On siis täysin vegaani tuote ja hämmästyttävän paljon oikean mädin kaltainen.

1 prk vatkattua ranskankermaa

1 pieneksi pilkottu punasipuli

mustapippuria

1 prk Cavi Artia

On aivan taivaallisen hyvää leivän päällä.

Toinen uusi tulokas on tilli-sinappikastike graavilohelle. Tämä on täysin poikani ansiota. Hän tekee tämän kastikkeen enkä tiedä sen reseptiä. Googlesta saattais löytyä. En enää syö graavia ilman tätä..

Mustaherukkasilliä löysin sattumalta kaupan hyllyltä. Nappasin purkin mukaan. Olen vasta aikuisiällä oppinut syömään silliä. Tämä on myös uusi tuttavuus joulupöydässämme.

Blogi hiljenee nyt loppuvuodeksi ja toivotan kaikille rauhallista joulua!

koti ruoka-ja-juoma ystavat-ja-perhe