Kädentaitomessut 2019- mitä jäi käteen?

Viime viikonloppuna oli Kädentaitomessut Tampereen messu- ja urheilukeskuksessa. En ole koskaan ehtinyt noilla messuilla käymään, mutta nyt mies ehdotti sitä sunnuntain ohjelmaksi, niin ei tarvinnut kahta kertaa kysyä. Kaiken lisäksi huovutusvillani ovat melkein lopussa ja olen katkonut  huovutusneulani kahta lukuunottamatta. Messuille oli tänä vuonna siis ihan pakko päästä. Pääsimme perille heti kymmeneltä, kun messut aukesivat ja tilaa kiertelyyn oli ihan mukavasti. Hienoja tuotteita olivat ihmiset kyllä valmistaneet! Itseäni ei vaateosasto ja muotinäytökset oikein kiinnostaneet, joten sen hallin läpi kävelimme melko ripeään tahtiin.

Käsityöpuolella oli ihan kamalasti kaikkia neulomistarvikkeita sekä lankoja. Huovutusvilloja oli onneksi myös monessa kojussa ja ostin omat villani Pirtin Kehräämön kojusta, koska olen heiltä netistä myös tilannut huovutustarvikkeita. Huovutusneuloja en saanut ostettua yhdestäkään kojusta, joten täytyy yrittää pärjätä näillä kahdella siihen asti, kunnes Postin lakko loppuu.

Olisin ehdottomasti ostanut itselleni leikkuulaudan, mutta se oli niin suuri ja kallis, että en sitten raaskinut. Aivan mahtava paksu kokopuinen lauta käsikahvalla. Niitä oli monen muotoisia ja kokoisia. Olisin ehdottomasti halunnut kaikista isoimman!

Kävin hypelöimässä näitä ihania avainnauhoja, mutta en ihan siinä vaiheessa ollut ostohattu päässä.

Innostuin ostamaan ihanaa alumiinilankaa, jota voi vääntää vähällä vaivalla. Siitä oli muotoiltu kaikenlaista. Kokeilin itse muotoilla nimilapun pidikkeitä. Alattelin laittaa niihin joulutorille hintalappuja myytävistä tuotteista. Toinen käyttökohde oli pienet kahvat tonttuoviin. Siitä lisää omassa postauksessaan.

Jaksoimme kierrellä messuilla kolmisen tuntia, jonka jälkeen alaselkä huusi hoosiannaa..Välillä pysähduimme istuskelemaan ja ihmettelemään ihmisvilinää.  Siitä on ikuisuus kun olen viimeksi syönyt pehmisjäätelöä ja tänään sitä oli ihan pakko saada. Suklaa-vaniljasekoitus on ihan parasta!

Ostimme tietysti metrilakua kotiin vietäväksi ja kaikille mustat heijastinkuviolla varustetut pipot  pukinkonttiin.

Märkähuovutusta

Kotona aloin illalla huovuttaa villoja märkähuovutustekniikalla pesuhuoneen lattialla. En ole koskaan sitä tehnyt, mutta huovat onnistuivat kyllä ihan kivasti. Teen huovasta lakkeja saunan tervatonttuarmejalle. Niitä tulee vähän eri värisiä. Aloitin heti maanantaina villojen kuivuttua tonttujen teon ja sainkin niitä melko mukavan määrän valmiiksi. Tervan tuoksu talossa oli kyllä melkoinen… Olen nimittäin menossa ystäväni kanssa Ylöjärvelle Mutalan Helmen joulutorille myymään mm. näitä jouluaskarteluja 13.12.19 perjantaina.

Seuraavien viikkojen agendana on siis tervatonttujen valmistamista ja pakkaamista sekä tonttuovien tekoa. Minulla on aivan ihana idea päässäni, joka tarvitsee nyt vain totetuttaa! Laitan jossain vaiheessa siis näistä ovista oman juttunsa.

koti sisustus diy