Meidän perheen jouluvalmistelut
Ajattelin kertoa hieman meidän perheen jouluvalmisteluista, koska mielestäni blogeista ja instasta on niin hauska lukea niitä!
Lasten varttuessa nuoriksi, minulle iski sellainen jouluttomuusolo. Joulun lähestyminen ei herättänyt oikein mitään tunteita ja olin oikein harmissani siitä, kun ei jouluta sitten yhtään. En tiedä, että liittyikö asia uuteen elämänvaiheeseen, kun lapset eivät enää välittäneet leipoa pipareita yhdessä ja toiveilstalta ei löytynyt enää ainuttakaan lelutoivetta. Se on jotenkin iso virstanpylväs, että lahjatoiveista ei löydy enää leluja. Siinä se todellisuus iskee aika kovasti vasten kasvoja, lapset kasvavat liian nopeasti. Siinä kestää hetken, että joulu löytää taas omat uomansa.
Samat perinteet ovat joka joulu läsnä ja joulun merkitys on kasvanut joka vuosi. Voisin jopa sanoa, että tänä vuonna sen merkitys korostuu entisestään, koska elämä on aika rajoittunutta vallitsevan tilanteen takia. Joulu vietetään oman perheen kesken ja omia perinteitä noudattaen.
Jouluaskartelut ovat itselleni hyvin tärkeitä ja joka joulu pitää keksiä uusia juttuja ilahduttamaan ystäviäni (ja myös itseäni). Tänä vuonna olen tehnyt kransseja, koruja, betonitonttuja, kortteja ja makrameeta.
Piparkakkujen leipominen on ollut omalla vastuullani jo monta vuotta. Enää ei ole leipurikavereita. Se lämmittää mieltä, että piparkakut tekevät aina hyvin kauppansa. Lihapastejat ovat meillä kaikkien suosiossa ja niitäkin tulee leivottua iso satsi pakkaseen. Graavilohen teen joka vuosi itse ja olen jakanut ohjeenkin täällä: http://www.lily.fi/blogit/paakallokiitaja/graavilohi-on-helppo-tehda-itse/
Joulusinapin ohje
Meillä tehdään joluksi sinappia. Se on aivan maailman parasta kinkun kanssa! Tätä voisi tehdä useaminkin, mutta jotenkin se aina vaan unohtuu.. Tässä kokeiltavaksi kaksi käyttämääni ohjetta.
Ohje 1
1 pieni tölkki sinappijauhoja (2,5 dl)
2 dl sokeria
1-2 munaa
2 dl kuohukermaa
1 rkl öljyä
0,5 dl viinietikkaa
Ohje 2
1,5 dl sinappijauhetta
2 dl sokeria
2 munaa
2 dl kuohukermaa
0,5 dl viinietikkaa
2-3 rkl konjakkia
Sekoita kaikki aineet kattilassa kierrevatkaimella. Kun seos sakenee, lisää konjakki. Sinappi on valmista, kun se on saentunut sopivan paksuiseksi.
Purkita puhtaisiin lasipurkkeihin. Säilyy jääkaapissa pari viikkoa.
Palaa helposti pohjaan, sekoita koko ajan pohjaa myöten!
Joulusiivous ei ole meillä mitään hullunmoista jynssäämistä. Koti järjestellään siistiksi ja tehdään hieman parempi viikkosiivous. Siihen kuuluu pesuhuoneen lattian +seinien pesu sekä saunan lauteiden ja lattian pesu. Poltellaan sitten vain enemmän kynttilöitä, jos jotain häiritsee..
Tänä vuonna tilasimme joulun ruokaostokset kotiin kuljetettuna. En ole koskaan aiemmin tätä palvelua ostanut ja nyt tuntui olevan sille tarvetta. Kuinka helppoa olikaan keittiön pöydän ääressä laittaa tavaroita ostoskoriin! Siinä sai rauhassa miettiä, että mitä tarvitsee ja välttyi turhilta heräteostoksilta. Tuotteiden hinnat ovat selkeästi merkattu ja näin hintojen vertailukin on helpompaa. Valitsin mieleisen kotiinkuljetusajan ja tilauksen muokkausmahdollisuus on edeltävään iltaan asti. Voi olla, että tästä tuleekin uusi ”jouluperinne”..
Voisin koostaa vielä ennen joulua meidän joulupöydän antimet omaan postaukseensa. Sitten blogi hiljeneekin joulun ajaksi..