Päivä 117.

Tänään Aamulehdestä huomasin, että lähimarketissa myydään jo(?) vappupalloja. Ja tarjolla jopa ne Frozen-prinsessa ja Pipsa possu -merkkiset. Ruokaostosten lomassa siis myös pallot yllätykseksi vappuvierailleni.

Vaan – kaupassa oli muutama hassu foliopallo, eikä mitään prinsessoja eikä possuja. Kyselin myyjältä, mistä löytyy ne mainostetut. Olivat kuulemma loppu. Siis loppu torstaina , kun se itse juhla on maanantaina. ”Jotain tulee vielä lauantaina”, kertoi myyjä.

Eihän tilanteessa mitään kummallista oikeastaan ole. Myydäänhän  pääsiäismunia jo helmikuussa, Runebergin torttuja saa heti uuden vuoden jälkeen ja laskiaispullia voi nauttia paljon ennen laskiaista. Ja ne määrätyt joulun suklaakalenterit pitää hankkia viimeistään marraskuun alussa, sen olen jo oppinut, kun ilman olen jäänyt.

Hei, kohtahan on juhannus. Pitäisikö ostaa makkarat ja tehdä vihdat ? Ja voisihan sen joulukinkunkin jo hankkia, eikös niistä ole aina pulaa!

Mutta ei hätää, illalla poikkesin vielä saksalaisessa kaupassa. Toivottavasti nämäkin ilahduttavat!

puheenaiheet tapahtumat-ja-juhlat oma-elama
Kommentit (0)
Rekisteröitymällä Lilyyn kommentoit kätevämmin ja voit perustaa oman blogin. Liity yhteisöön tästä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *