Ennen matkaa – mitä lapselle kertoo?

Mitä kertoa ennen matkaa lapselle. Kuulostaa oudolta, liiankin oudolta. Eikö mitään voi tehdä enää ilman ohjeita, tarvitsenko tähänkin googlata ohjeet? Vastaan että KYLLÄ.

Ei ole olemassa mitään mikä voisi pilata lennon niin pahasti kuin edellinen yö. Uneton sellainen.

Opin jo varhain olla kertomatta lapselle että ”huomenna lähdetään” tai että ”huomenna kun herätään niin menemme lentokentälle”. Itselläkin menee lentoa edeltävä ilta aina penkin alle; pakkausta, viime hetken hankintoja. Stressaan aina vaikka ei se mitään auta. Mikäli kerron 3-vuotiaalle että hän pääsee huomenna lentokoneeseen hän on hereillä vielä puolilta öin. En koskaan ENÄÄ tee sitä virhettä. Paria päivää ennen aloitan juttelun aiheesta, mutta viimeisenä iltana pidän suuni kiinni. Tarvittaessa möläytän hätävalheen ”ei vielä huomenna, kun vasta ylihuomenna”.

Lasten hypettäminen ja heidän stressaaminen seuraavan päivän matkasta ei auta ketään. Päinvastoin.

Aloitamme lentokirjan lukemisen jo hyvissä ajoin ennen matkaa ja palaamme siihen matkaa edeltävinä iltoina. Ilta on loistava aika kertoa lapsille asioita sillä silloin he ehkä ovat hiljaa ja ainakin näyttävät siltä että kuuntelevat. Aikuisellakin on aikaa kuunnella ne hassuimmatkin kysymykset ja vastata niihin. Selaamme kirjaa ja palaamme usein kohtaan missä pieni poika kiinnittää turvavyön – kirjan paras kohta. Lapsemme (nyt 2v. ja 3v.) eivät vieläkään tiedä että lentokoneessa saa avata vyöt lennon aikana, eivätkä he ole koskaan kävelleet koneen käytävillä muista kuin pakottavista (vessa)tarpeissa. Lennon aikana palaamme usein myös kirjan sivuille muistelemaan mitä tuo pieni poika teki ja miten kiltisti hän istui, eikö vain? ”Muistatko kun se pikku poika katsoi ikkunasta, tuosta se katsoi.”

Itse koen että olemme kokeneita lentomatkustajia. En sano tätä rehvastelu mielessä enkä paukuttele henkseleitä. Lennämme joka toinen kuukausi Suomeen joten lennämme usein ja juttu alkaa mennä rutiinilla. Vai voiko koskaan puhua rutiineista kun lapset ovat mukana, lennot myöhästelevät, laukut häviävät… ?

Lentoaiheisia kirjoja on miljoonia. Usko tai älä, se tulee olemaan reissaavan lapsiperheen yksi parhaimmista hankinnoista

 

IMG_2315 (2).JPG

IMG_2316 (2).JPG

 

 

kulttuuri matkat lapset vanhemmuus