Syksy Swazimaassa
Aloittaessani sosiaalialan opiskelut syksyllä 2012, en olisi ikinä uskonut, että olen lähdössä vahtoon. Ainakaan Afrikkaan asti. Salaa olin kyllä haaveillut jostain kaukasemmasta reissusta, mutta olin sitä mieltä ettei oma rohkeus riitä siihen, että lähtisin vaihtoon. Kummasti sitä kuitenkin ajatukset muuttuu ja alkaa kaipaaman jotain uusia kokemuksia ja kuvioita, kun kaikki tuntuu niin tutulta ja tasaiselta. Lähtö on 31.8.2014 ja päivät kuluu ihan hurjan nopeaa tahtia. Silti en ole vielä täysin käsittänyt, että olen lähdössä ja mihin olen itseni laittanut. Sen tiedän, että reissua en tule katumaan. 🙂 Ja onnekseni en lennä yksin, vaan yhdessä kahden tosi mahtavan tytön kanssa! Kieltämättä stressaisin varmasti aivan hirveästi, jos pitäisi yksin selviytyä kaikesta. Swazimaassa paikan päällä on myös kontaktihenkilöitä, joilta saa apua ja tukea, joten varsinaisesti missään vaiheessa ei ole pelottanut lähteä. 🙂 Tulemme asumaan Swazimaan pääkaupungissa Mbabanessa. Harjoittelupaikoista ei ole tullut vielä mitään tietoa, mutta luultavasti suoritan harjoittelun kahdessa eri paikassa ja siihen päälle vielä tulee jonkinlainen projekti. Harjoittelu kestää kolme kuukautta ja sen jälkeen tarkoituksena on hieman kiertää naapurimaissa ennen kuin lennämme kotiin 16.12.2014. Eli jouluksi kotiin! 🙂
Paljon on asioita vielä hoidettavana, sillä olen ottanut ehkä vähän liiankin rennosti tähän asti. Lentolippujen tilaaminen teki asiasta kuitenkin edes vähän konkreettisemman, samoin uuden passin saapuminen. Blogin aloittamisenkin kanssa vitkastelin tovin. Paikan päällä ei voi tietää miten hyvin nettiyhteydet toimii ja miten paljon ehtii kirjoitella, mutta jonkinlaista matkapäiväkirjaa haluaisin kovasti pitää. Ainakin sitten voisi yrittää kirjoittaa käsin, jotta voisi myöhemmin kirjoittaa vaikka tännekin. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. 😀 Näin on kuitenkin nyt blogi startattu.
Ei kai tässä muuta kuin…
Onko täällä muita Afrikassa matkanneita? Vinkatkaa ihmeessä omia blogejanne/postauksianne tai kertokaa kokemuksista kommenttiboksin puolelle! :)