Ai niin, Fragglit!

fragglit.jpg

Muistaako joku muu tv-sarja Fragglit vuosien takaa? En minäkään muistanut ennen kuin nähdessäni tämän Ben Folds Fiven uuden musavideon. Fragglit olivat maan alla asuvia muppetinsukuisia. Me tuijotimme niitä kaverini Terhin kotona videolta joskus 90-luvun taitteessa. Katselukokemukseen liittyi olennaisena vesisängyllä makoileminen. Katsoimme jaksoja videolta uudelleen ja uudelleen ja toivoin niin, että saisin lemmikiksi oman Fragglin. Melkein tunsin sen sametttipinnan sormissani.

Nyt kasarikaverit tekivät paluun mieleeni, kun huomasin, että ne tähdittävät Ben Folds Fiven uutta Do It Anyway -videota. Kuten myös ihana näyttelijättär Anna Kendrick

http://www.youtube.com/embed/mEyrfFwf3rI

Kuten Stereogumissa kirjoitettiin, ei tämä biisi tai video elämääsi muuta, mutta oikein miellyttävä tapa viettää pari minuuttia päivästäsi. Erityisesti maanantaista, lisäisin. Mahtava maanantai-anthem: anna mennä vaan.

Psst! Anna Kendrick on tänään myös telkkarissa George Clooneyn aisaparina Up in the Air -elokuvassa. Olen nähnyt kyseisen draaman aikoinaan teatterissa. En muista elokuvasta kovin paljoa, kuten Fraggleistakaan, mutta muistan sen jättäneen ajateltavaa. Suosittelen siis kääntämään Subille klo 21.

Ja jos haluat palauttaa mieliisi Fragglien tunnarin, fiilistele tästä:

http://www.youtube.com/embed/l_zsz_MlVvI

 

 

 

Kulttuuri Musiikki Suosittelen
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.