Jarvis Cocker, tule vuoteeseeni (okei, yöpöydälleni ainakin)

jarvis1.jpg

Pulpista tuttu Jarvis Cocker on aina keikkunut suosikkisanottajieni listan kärjessä. Cockerilla on loistava taito kirjoittaa tarinallisia kappaleita ja tiivistää väkeviä tunteita konkreettisten asioiden kautta, huumorilla ja kipeästi. Hän tutustutti aikanaan tämän suomalaisen teinitytön englantilaiseen yhteiskuntaan – ainakin yhdestä kulmasta. Hartaasti olen odottanut Cockerin kirjoittavan romaanin, tai runokokoelman tai jotain ja nyt on luvassa sitä jotain.  

Joululahjatoivelistani kovien pakettien ykköseksi kiilasi Jarvis Cockerin Mother, Brother, Lover, johon on koottu 66 Cockerin sanoitusta herran itsensä esittelemänä ja kommentoimana. Mikä herkkupala fanille, joka on yrittänyt analysoida niitä yli vuosikymmenen ihan omaksi ilokseen! 

Jarvis käsivarsille, levy soimaan ja sukellus idolin pään sisälle, kyllä kiitos.

”Lyrics are not poetry, they are the words to a song. Seeing a lyric in print is like watching the TV with the sound turned down: you’re only getting half the story.” – Jarvis Cocker

Kirjan saa hankittua esimerkiksi Rough Traden kautta.

Kuvakollaasi: Täältä ja täältä

 

kulttuuri musiikki kirjat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.