Kunnon kaiuttimet: Amphion

hiljattain_paivitetty4.jpg

Olen aina ollut niitä musafiilistelijöitä, joiden mielestä ”hyvä biisi kuulostaa hyvältä paskoistakin äänentoistolaitteista.” Satun kuitenkin jakamaan asunnon miehen kanssa, joka arvostaa hyvää musiikkia vähintään yhtä paljon kuin minä, mutta tykkää myös panostaa kaiuttimiin. Onneksi.

Eilen nimittäin tapahtui aivan mahtava oivallus. Kuuntelin Radioheadin OK Computer -levyä tutussa kainalopaikassa sohvalla. Fitter Happier -kappaleen taustalla kuului outoa hiljaista hölinää. ”Mitä toi miehen puhe on, mistä se kuuluu?” Se kuului kappaleeseen, toisena tasona. Ensimmäisen kerran kuulin, mitä ääniä eräällä vuosien takaisella suosikkilevylläni oikeasti on.

Hankin muutamia vuosia sitten pitkän harkinnan jälkeen tarjouksesta pienet Genelecin aktiivikaiuttimet. Ne palvelivat piuhakammoisen, lähinnä  läppäriltä musiikkia soittavan kotona mainiosti. Genelecit ovat kaiuttimien kärkikastia ja lisäksi kotimaista tuotantoa. Harri Koskisen pullea ja simppeli muotoilu miellytti silmää. Ne olivat myös kätevän kokoiset tietokoneen viereen tai kirjahyllyyn, missä niiden koti olikin.

genel.jpg

Sitten kodin saatiin jakamaan toinen asukas, joka vähitellen alkoi vihjailla, että voisimme panostaa vieläkin parempiin ja vähän isompiin kaiuttimiin. Koska en paljoa tekniikasta ymmärrä, annoin hänen valita merkin ja mallin, lähinnä otin kantaa esiteltyjen mallien ulkonäköön ”ei meille tuollaisia jättiläisiä/kolhoja lootia/ruman värisiä/liian tylsiä”. Sitten vastaan tuli kuopiolainen Amphion, jonka malli Argon2 Anniversary oli vielä Genelecejäkin kauniimpi (ja äänenlaatu kuulemma tosi paljon parempi).

Kaiutinintoilija metsästi valkoiset kaunokaiset käytettynä Turusta, joten hinnastakin saatiin nipistettyä vähän pois. Genelecini saivat uuden kodin musiikkia toisen arvostavan pariskunnan luota.

Edelleen nautin hyvästä musiikista myös rupuisista autokaiuttimista, särisevästä mökkiradiosta ja iPhonen mukana tulleista surkeista nappikuulokkeista (joista vain toinen toimii kunnolla), mutta olen oppinut, että kunnon äänentoistolaitteilla musiikista saa niin paljon enemmän irti. Silloin sanojen lisäksi myös sävelet tuntuvat sydämessä saakka.

Genelecin kuva täältä.

Millaisista äänentoistolaitteista sinä kuuntelet musiikkisi?

Kulttuuri Sisustus Musiikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.