Julius 4v // Tarjoilut

Juhlimme pari viikkoa sitten Juliuksen neljävuotissynttäreitä. Vaikka edelliset synttärit oli Ryhmä Hau -teemalla, ei se tarkoita etteikö olisi toisiakin samalla menolla! Juliuksen toive oli siis Ryhmä Hau tänäkin vuonna. Ihana oli keksiä lisää ideoita kakkuihin ja koristeluun.  Julkaisin edellisessä julkaisussa kuvia juhlakoristeluista ja alaspäin rullaamalla näet kuvia tarjoiltavista. Kakut ja keksit ovat omaa käsialaani, lohivoileipäkakku äitini tekemä. Näiden lisäksi tarjolla oli riisipiirakoita, kinkkupiirakkaa ja kuningatarpiirakkaa.

Suklaa-vadelma täytekakku. Tumma sokerikakkupohja, jossa täytteenä vadelma-suklaarouhevaahto. Kuorrutus Valion suklaakermaa. Koristeena sokerimassatassuja sekä nonparelleja.

Kermakakku. Vaniljasokerilla maustettu sokerikakkupohja, jossa täytteenä mansikka-vaniljahillo sekä kermavaahto. Pinnalla kermavaahto ja m&m karkkeja.

 

Amerikkalainen suklaajuustokakku (ohje Valion). Koristeena ranskan- ja amerikanpastilleja.
Fantasiakeksit, joiden taikinassa käytetty kaakaojauhetta. Täytteenä vaniljainen voikreemi.

 

perhe tapahtumat-ja-juhlat ruoka-ja-juoma lasten-tyyli