Lämpöisen syksyn kuteet

outfit (1).jpg

Vaikkakin syksyn värit valtaavat luonnon, niin poikkeuksellisesti useampana päivänä on ollut lämmintä vielä 20 astetta. Aamuisin on koleaa ja Juliuksen saa pukea takkiin ja pipoon, mutta hoidosta hakiessa lapsi on t-paidalla ja kädet ovat täynnä vaatteita.

Nyt kun sadepäivät näyttää lisääntyvän on viimeistään käännettävä katse tulevaan viileään syksyyn sekä talveen myös vaatteiden osalta. Olen kaivanut kaapista välikausi- sekä toppahaalarit mallattavaksi. Luulen, että jäbä on kasvanut niistä ulos, joten tarvittaessa ehtii vielä tilata uudet.

outfit (20).jpg

outfit (10).jpg

outfit (38).jpg

Iltaisin on mainiosti pärjännyt tällä asulla, joka Juliuksella on kuvissa. Pipo, huppari, kaulahuivi sekä silloin tällöin kevyet lapaset. Tuulisina iltoina on lisäksi päällä ollut tuulitakki ja -housut. Ehkäpä tuulipuvun alle vaatekerroksia lisäämällä se kombo voisi toimia pitkälle syksyä.

Vilkkukengät on wishiltä. Juliuksen lempparit, sillä hän ei millään meinaa valita kenkätelineestä muita kenkiä. Pian niistä on kuitenkin luovuttava, koska jäävät pieniksi.

Adidaksen asulle annan isot kehut. Asu on kokoa 80, ja ollut meillä käytössä kahdeksan kuukautta. Tällä hetkellä Juliuksella vaatteet ovat 92 kokoisia, ja Addun housut jätin vasta viime viikolla pois käytöstä, kun eivät kyykkyyn mentäessä enää pysyneet napakasti ylhäällä. Takki kuitenkin on edelleen täysin passeli. Materiaaliltaan asu on pehmeää ja ollut kyllä ehdottomasti yksi lemppari vaatteista Juliuksella. Suosittelen!

Kaulahuivin neuloin itse viime talvena. Huivi on tuubimainen, joka on tehty joustavalla neuleella langasta mikä heijastaa. 

outfit (27).jpg

outfit (37).jpg

outfit (45).jpg

Sadevaatteet Juliukselle olen hankkinut jo hyvissä ajoin ja niille taitaakin olla käyttöä jo lähipäivinä. Niistä lisää myöhemmin!

Nyt istahdan takkatulen ääreen, ja nautin sateen ropinasta ennen kuin haen Juliuksen päivähoidosta.

muoti paivan-tyyli lapset