Perus ruokaostokset Etelä-Koreassa
Me tehdään meidän ruokaostokset tossa meidän lähimmässä kaupassa mikä on siis näiden asuintalojen yhteydessä. Ei ole se halvin paikka ostaa ruokaa mutta se on mulle viikolla melkeinpä ainoa mahdollinen. Viikonloppuna voidaan mennä autolla kauemmas mutta mielummin tehdään jotain muuta kun ajellaan kauemmas kauppaan. Tosta alakerran kaupasta kun voi tuoda ruuat suoraan ostoskärryllä kotiin asti.
Tuolta kaupasta ei juuri löydy luomu tuotteita tai me ei ainakaan ymmärretä jos niistä joku luomua on. Banaani on ainoa missä se selkeesti lukee. Jokaisen banaani nipun ympärillä on ”mukavasti” muovikääre. Ärsyttävää. Tossa kaupassa on todella vähän irtokasviksia tai hedelmiä ja kaikki on valmiiksi pakattuina muoviin. Muuten ollaan kyllä löydetty kaikki tarpeellinen ja paljon tuttujakin ruokia. Max kaipaa kyllä kunnon (ranskalaisia) juustoja kun täällä juusto maistuu vähän muoviselta.
Lähistöllä on kyllä semmonen tori paikka missä on aikalailla noita samoja juttuja ja silloin ne saisi ostettua ilman muovia. Mä en vaan ole vielä oikeen saanut aikaiseksi käydä siellä ostoksilla koska sinne on kuitenkin kävelymatkaa ja mulla on aina Matsku matkassa mukana.
Tässä meidän esimerkki ostoksia:
Kukkakaali 2,90€
Punasipuli 3kpl isoja 2,24€
Banaani nippu 2,90€
Pasta fettuccine 1,88€
Rypäle rasia 6,76€
Omena 6kpl 8,13€
Kirsikka rasia 11,90€
Mustikka rasia 7,45€
Peruna n. 1kg 2,24€
Porkkana 4 isoa 2,60€
Tomaattikastike purkki 3,67€
Paprika 1kpl 0,96€
Tonnikala 3kpl 3,76€
Naudanjauhelija n.300g 6,25€
Kana 4 rintapalaa 4,50€
Kinkku leikkele 2,60€
Juustoraaste iso pussi 7,50€
Cheddar 4,45€
Keksit/kakkuset paketti 2,90€
Salaatti 0,96€
Mysli 6€
Paahtoleipä pieni paketti 1,79€
Kananmunat 12 kpl 3,75€
Jugurtti 6kpl 2,90€
Kevytmaito 900ml 1,89€
Kasvismaito 2,24€
Korvikemaito 26,20€
Käsisaippua täyttöpussi 3,39€
Roskapussi 20kpl 9,79€
Kertakäyttömaski 50kpl tarjous 4,45€
Meillä menee täällä paljon rahaa ruokaan mutta me ei myöskään yritetä syödä vaan paikallisia juttuja. Hedelmiä ostetaan paljon koska ne on kuin karkkia täällä. Kiiviä ei olla koskaan syöty näin paljon mutta ne on vaan niin hyviä.
Pitäisiköhän ottaa tavoitteeksi ostaa yksi paikallinen juttu aina joka viikon ostosten yhteydessä?