Raskausviikot 28 ja 32
Lääkärikäynti viikolla 28
Perus tarkastuskäynti. Ei mitään ihmeempiä tehty ja kaikki oli oikein hyvin. Vauvan kasvu oli viikko edellä. Paino mulla oli ok ja ainoa mitä lääkäri sanoi oli, että älä syö makeaa.
Ainoa miinus oli se että lääkäri oli 45min myöhässä ja sitten maksamista sai odottaa kun oli niin paljon kiirettä. Mulle tuli vähän kiirus hakea Matsku päiväkodista 12… lääkäriaika oli 10 ja kaikkine odotuksineen pääsin lähtemään 11:30 klinikalta ja siihen vielä 20min taksi matka.
Lääkärikäynti viikolla 32
Perus jutut tälläkin kertaa (paino ja verenpaine). Nyt pääsin jopa ihan omalla ajalla lääkärille.
Vauva kasvaa hyvin viikkojen mukaan. Vauva oli pää alaspäin mutta vatsa mun vatsaa kohden. Eli pitäisi vielä kääntyä selkä mun vatsaa vasten.
Tällä käynnillä vähän kyselin että mitä jos vauva tulee ajoissa, että mihin pitää mennä ja muitakin käytännön juttua. Sain kotiin täytettäväksi papereita liittyen synnytykseen ja toiveisiin.
Lopuksi otettin vielä verikoe jossa katsottiin rauta-arvot. Jos pitää lisätä raudan määrää niin lääkäri soittaa kun tulokset tulee.