Taifuuni varoitus Etelä-Koreassa
Maanantaina saatiin infoa että olisi taifuuni Maysak tulossa ke-to yönä. Ei ole ensimmäinen kerta kun tulee varoitus mutta nyt taifuunin suunta on Geojen saari missä me asutaan. Täällä yksi pidempään asunut sanoi ettei ole astetta 1 suurempaa kokenut ja tämä tuleva saattaa olla 3. asteen taifuuni. Kovimmillaan sen pitäisi tulla 1 aikaan yöllä. Se tuleeko se kuinka vahvana ja meille asti selviää myöhemmin.
Max sai töistä paljon infoa ja sähköpostia miten kannattaa varautua (ensimmäistä kertaa saatiin ihan kunnon ohjeet ja oikeasti pyydettiin varautumaan jos tulee voimakkaana)
- Paras pysyä kotona. Silloin myös tiedetään helpommin missä kukakin on jos apua tarvitaan.
- Juomavettä
- Amme olisi hyvä täyttää vedellä että voi sitten huuhdella esim. vessaa
- 3 päiväksi ruokaa (kävin tänään vielä lisää ruokaa ostamassa)
- Kannattaa olla purkkiruokaa/kuivaruokaa jos sähköt menee
- Paperilautasia yms
- Korvatulppia koska voi olla hyvinkin äänekäs ja lapsia saattaa pelottaa
- Taskulamppu(ja)
Muita erikoisjuttuja oli mm.
- Yksinkertaiset ikkunat pitäisi teipata
- Retki kaasukeitin
- Kylmälaukku ja jäitä
- Käteistä
- Tankkaa auto sen takia että myrskyn jälkeen voi olla vaikea löytää polttoainetta
- Pese kaikki vaatteet etukäteen
- Jos on piha niin kaikki irtotavara sisään tai tiukasti johonkin kiinni
- Varoitettiin myös että vaikka on hyvät ikkunat niin ne saattaa alkaa vuotaa tai jopa mennä rikki. Eli ei saa olla ikkunoiden lähellä
Jos jostain syytä pitää poistua kotoa esim. Ikkunat menee rikki niin pitää ilmoittaa mihin on menossa, milloin on kotoa lähtenyt ja monelta on arvioitu saapumisaika.
Viimeinen huomio oli, että kun myrsky vaikuttaa olevan ohi tulee hiljainen hetki jolloin jopa aurinko paistaa mutta myrsky tuleekin vauhdilla uudestaan. Eli sisällä pitää pysyä pitkään vielä myrskyn jälkeen.
On todella oudontuntuista odottaa mahdollisesti jotain todella isoa myrskyä kun aamulla vein Timpan normaalisti kouluun eikä päivällä vielä tapahtunut mitään.
Nyt pitää vaan odottaa ja varautua tilanteeseen.