Kuulumiset & tämän hetken parhaat
Moikka <3
Mitä sulle kuuluu?
Mulle kuuluu tällä hetkellä oikeastaan aika hyvää! Kesä meni hujauksessa, mutta kuitenkin ehdin nauttia siitä täysillä. Keväällä taas oli henkisesti tosi vaikeaa, ja elämä tuntui ihan mutaliejulta varpaiden välissä tai sadevedeltä kengissä. Enempää en tähän halua avata ahdistuksen syitä, mutta oli kaikkea muuta(kin) kuin thö korona. Ahdistuneen ja masentuneen mielen kanssa auttoi läheisten tuki ja ammattilaisten apu.<3 Toukokuun lopusta alkoi kesän auringon ja lämmön myötä mielikin voimaan paremmin. Olin melko varma, että tilanne vaatii pitkää terapiajaksoa, mutta ainakin nyt jatketaan psykologin tapaamisilla. On ihana tunne, kun saa jotain aikaankin, eikä paha olo vie kaikkia voimia opiskelulta tai muuten aktiiviselta arjelta.
Ajatus syksyn ja tulevan talven kylmyydestä ja pimeydestä kieltämättä ahdistaa, etenkin kun tiedän, miten positiivisesti valoisa ja lämmin kesä vaikutti mieleeni. Ehkä silti yhdessä selvitään tästäkin syksystä ja toisaalta, nyt voi alkaa tunnelmoimaan taas kynttilöiden valossa ja vilttien alla, ja mikä parasta, ulkoilma on syksyisin niiiin raikasta. <3
Tällä hetkellä arkeen tuo erityisesti iloa myös nämä jutut:
Podcastit/ Kuuntelen podcasteja ulkona lenkkeillessä ja salilla, joskus myös keittiössä puuhaillessani. Puheenaiheita löytyy podeista laidasta laitaan, mutta melkein aina valitsen jotain melko kevyttä kuunneltavaa. Tämän hetken suosikeista löytyy Nonsensepodi, Papupata ja Julia Thurénin Melkein kaikki rahasta. Alkukesästä kuuntelin paljon myös Inhimillistä itsetuntemusta -podcastia, jota hostaa ihana Eevi Minkkinen. Podcastit on käteviä, kun haluaa aivoille pientä tuuletusta, ja ne motivoi ainakin mua lähtemään lenkille vaikka kurjemmallakin kelillä.
Youtube/ Tubea tulee tuijoteltua melkein joka päivä. Mun arkirytmi on aika myöhäinen ja ainakin vielä näin alkusyksystä melko rento, joten katson videoita usein aamupalaa syödessä ja joskus myös muilla päivän ruokatauoilla. Katson uudet videot muun muassa näiltä: Laura Rosilla, Alexa Dagmar, Pernilla Böckerman, mariieveronica ja mmiisas. Suosittele jotain kivaa kanavaa!
Syksyn värit/ Värikkäät puut ja pensaat on niin kaunista katseltavaa!
Treenaaminen/ Alkukesästä lähtien aloin treenaamaan aika aktiivisesti, mikä on ollut kyllä paras muutos vähään aikaan. Teen kotona kehonpainotreenejä ja salilla aina kun tulee ”pumppifiilis”. Lisäksi lenkkeilen tai käyn kävelyllä päivittäin. Podcastit aina korvilla. :D Liikkumisesta saa vaan niin paljon energiaa ja hyvää mieltä. <3
Selfcare/ On ihanaa, ja etuoikeutettua, kun vapaampi arki ja etätyöskentely antaa liikkumatilaa päiviin. Liikunnan lisäksi oon alkanut pitää parempaa huolta koko kehon ja mielen hyvinvoinnista. Syön monipuolisesti ja pääasiallisesti mahdollisimman puhtaasti, venyttelen ja teen liikkuvuustreenejä sekä nukun vähintään 8-9 tuntia yössä. Nämä on asioita, joita on tullut laiminlyötyä enemmän tai vähemmän jo pitkään. Suosittelen varaamaan arjessa aikaa reippaasti myös ihan omaan hyvinvointiin.
Leipominen/ Kesä meni Tampereella muiden kodeissa asuessa, joten kokkailut ja varsinkin leipominen jäi vähemmälle. Niinpä omaan keittiöön oli kiva palata ja samalla leipomisinnostus pääsi taas käyntiin. Poikaystävälle riittää aina milloin mitäkin piirakoita ja sämpylöitä maisteltavaksi.. :D Gluteenittomat ja maidottomat porkkanasämpylät kaakaomukin parina on lämmittäneet iltoja ihanasti. Loppukesän mustikat ja puolukat taas on päätyneet marjapiirakan muotoon. M-m-mmm.
Perhe/ Läheisten ja etenkin oman perheen merkitys korostui varmasti kaikkien elämässä tosi paljon koronahässäkän myötä. Niin myös ahdistuksen kanssa kamppaillessa. Oon niin kiitollinen mun perheen ja ystävien kanssa vietetystä ajasta ja ylipäätään näiden tyyppien olemassaolosta. <3
Ensi viikonloppuna päästäänkin muutaman kaverin kanssa viettämään viikonloppua, ja sääennustekin näyttää 20 astetta, joten en malta odottaa!
Lämpöistä syksyn jatkoa just sulle. Stay safe! <3