Vaihtoehto perinteisille kirpputoreille

IMG_4585.JPG

Lämmin kesä on pitänyt minut ulkoilmassa ja blogin päivittäminen on jäänyt aivan liian vähälle – koitan skarpata jatkossa!

Yksi suosikkikesäpuuhistani on yleensä ollut kirppiksillä kiertäminen. Nyt olen viettänyt aikaa lähinnä puistoissa ja uimarannoilla, mutta nykyään ei tarvitse edes poistua kotoaan (tai mobiililaitteensa ääreltä) tehdäkseen second hand -löytöjä. Joitakin vuosia sitten huuto.net, tori.fi ja muut vastaavat palvelut olivat kovassa nosteessa, mutta ne ovat selkeästi menettäneet asemiaan. Tällä hetkellä nimittäin perinteisten kirpputorien suurin kisailija on Facebook ja sen lukemattomat ryhmät, joissa käydään (vaihto)kauppaa.

Jotta Facebookissa pääsisi tekemään oikein kunnon löytöjä, tulisi Facebook-ryhmät olla käytännössä koko ajan seurannassa. Ainakin itse käyttämässäni Vaihtorinki Turku -ryhmässä tavarat varataan minuuteissa, joskus jopa sekunneissa, ja myös jonottajia kertyy runsaasti. Näin ollen en olekaan vielä itse päässyt tekemään yhtään vaihtoa. Ryhmä kuitenkin tuntuu toimivan erinomaisesti myös toisin päin; jos joku kertoo etsivänsä asiaa x, melkein aina joku sitä tarjoaa ja vaihturitoiveiden rahallinen arvo pysyy erittäin maltillisena (esimerkiksi kahvipaketti tuntuu olevan aika yleinen vaihturi). Mikäli siis olet tekemässä vaikkapa isompaa hankintaa, kuten pesukonetta, suosittelen ehdottomasti kokeilemaan Facebookia ostokanavana. Suurissa kaupungeissa ryhmissä on iso määrä jäseniä (mm. Tampere 7025, Turku 5988), mutta pienemmilläkin kaupungeilla on omia vaihtoryhmiä, joissa on satoja jäseniä. Vaihtorinkien lisäksi on monenlaisia lahjoitetaan/myydään -ryhmiä sekä johonkin tiettyyn asiaan keskittyviä kirppisryhmiä (lp-levyt, Ikea-tuotteet, Marimekko jne.). Hakemalla löytää!

Myös aivan ilmaisten tuotteiden jäljille pääsee Facebookissa roskalavaryhmien kautta. Roskalavojen kulta-aikaa tuntuu olevan alkukesä, mutta vielä tähän aikaan vuodesta tulee helposti useampi ilmoitus viikossa roskalavoista, näin älypuhelinaikaan usein vielä kuvan kera, josta pystyy päättelemään onko lava käymisen arvoinen. Kovin ahkerasti en ole itse käynyt lavoja kurkkimassa, mutta oman taloyhtiöni pihan roskalavalta olen löytänyt yllättävän käyttökelpoista tavaraa, mm. squash-mailan ja markkinointiopuksen. Roskalavoilta tavaraa ottaessa saa kuitenkin olla tarkkana, jotta niiden mukana ei kulkeudu asuntoon mitään ylimääräisiä asukkeja. Ainakin Turussa Ylioppilaskylän ludeongelma oli/on niin yleisesti tiedossa, että sieltä suunnalta raportoiduissa lavailmoituksissa oli lähes aina mainittuna ludevaara. Itse en ehkä henkilökohtaisesti lähtisi ottamaan roskalavoilta puisia huonekaluja, sillä siinä kohtaa ”säästö” voikin loppujen lopuksi olla jotain aivan päinvastaista.

Eipä siis muuta kuin kuvia ja ilmoituksia selailemaan, sitä kun voi tehdä näppärästi vaikka puistossa loikoillen! 😉

Työ ja raha Raha
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.