Joulun 12 suosikkia

Nyt eletään näitä loppuvuoden parhaita viikkoja, jolloin voi alkaa pikkuhiljaa tunnelmoida lähestyvää joulua, mutta sitä ei ole ehtinyt tehdä vielä kyllästymiseen asti. Olen aivan haltioissani menneinä päivinä saaduista lumisateista, koska lumi tekee tunnelman. En tiedä mitään jouluisempaa, kuin pehmeänä ja paksuna satava lumi, joka vaimentaa kaikki äänet alleen. Eteenkin tähän joulunalusaikaan kuuluu monta asiaa, jotka lukeutuvat suosikkijutuikseni koko kuluvana vuonna. Joulu on mielestäni ihana keksintö keskelle pimeää ja koleaa talvea. Olen jopa huomannut, että enemmän kuin itse aatosta, nautin siitä odotuksen ja valmistelun tunnelmasta. Jo lapsena tuntui siltä, että joulupäivä toi aina mukanaan kummallisen tyhjyyden, kun kaikki kiva olikin yhtäkkiä takana päin. Tosin mieheni sanoja lainaten; ”Keksit kuitenkin kohta taas jonkun uuden asian, josta innostua.”

Joulun 12 suosikkia

Joulukalenteri: @boniasiivous joulukalenteri, jossa suoritetaan kunnon joulusiivous yksi askare kerrallaan.Toinen tosi kiva ja hyödyllinen kalenteri on @ammattijarjestajamilja n järjestämä tavaroidenkarsimiseen keskittyvä kalenteri, jossa joka toinen päivä tarkastetaan tietyt kodin tavarat ja karsitaan tarpeetonta pois. Itselläni ei ainakaan tulisi välttämättä tartuttua sukkalaatikkoon tai kodin johtokasoihin, ilman tätä kalenteria. Vielä näihin ehtii hyvin mukaan. 🙂

Elokuva/ sarja: Jouluihmisille suosittelen norjalaista sarjaa Jouluksi kotiin (Netflix), jossa on sopiva ripaus hömppää sekä draamaa. Toinen ei jouluaiheinen suosikkini on aattoiltaa odottava The Crownin uusin kausi (Netflix) kuningatar Elisabetin elämästä.

Podcast: Joulukuussa olen kuunnellut Papupadan joulukalenteria ja Aamukahvilla podcastia.

Kirja: Anne B. Ragden Berliininpoppelit-sarja. Tässä kirjasarjassa on ahmittavaa kuuden kirjan verran ja siinä yhdistyvät hyvin maaseudun elämä sekä hankalat ja kiusalliset sukulaissuhteet kolmen veljeksen välillä. Tarina keskittyy norjalaisen Neshovin sikatilan arkeen sen jälkeen, kun miesten vanha äiti kuolee yllättäen. Olen lukenut kirjat, mutta voisin kernaasti aloittaa nyt pyhien aikaan uudelleen.

Joulukauppa: Loviisan aitta Ruskolla. Sieltä saa varmasti imettyä itseensä kunnon annoksen joulufiilistä.

Resepti: Mieheni tekemä saaristolaisleipä. Olemme käyttäneet seuraavaa ohjetta:  Meillä kotona- saaristolaisleipä

Koriste: Tanskalaisen Mailegin Nissetontut, ovat vieneet kärkisijan jo useana vuonna. Toisena rakastan tuoda luonnonmateriaaleja kotiin käpyjen ja havujen muodossa.

Lahjaidea: Lahjakortit hemmotteluhoitoihin, kuten hierontaan toimivat omalla kohdallani aina. Yksi hauska ja edullinen idea joululahjaksi on Wasgij-mysteeripalapeli, jossa tekijä ei näe, millaiselta valmis teos näyttää, vaan hänen pitäisi osata päätellä, mitä kuvassa seuraavaksi mahdollisesti tapahtuu. Tämä on itselleni uusi tuttavuus tänä jouluna ja olen jo ehtinyt kääriä yhden kappaleen pakettiin.

Muisto: Lapsuudesta muistan parhaiten yhteiset aamut siskoni ja veljeni kanssa, jolloin istuttiin hipihiljaa katsomassa lastenohjelmia ja syömässä suklaapukkeja vanhempien vielä nukkuessa. Silloin kaikki mahtuivat aina yhden aamun ajan saman peiton alle, vaikka tavallisesti tuli riitaa vähän joka asiasta.

Aktiviteetti: Aattoillan sarjamaraton yhdessä miehen kanssa. Siihen hetkeen on varattu yleensä ihan erityishyvät herkut. Tykkään myös ulkoilusta jouluaaton juhlahumun keskellä, jolloin lähdetään kiertämään kylän ympäri ja lasketellaan ruokaa.

Musiikkigenre: Jouluinen jazz soljuu joulukuun aikana keittiössä kuin itsestään kaiken puuhailun taustalla.

Joulupöydän ruoka: Meheväksi savustettu lohi ja juustoinen salaatti, jossa on granaattiomenan siemeniä. En oikein välitä laatikoista, mutta palvattua kinkkua syön aattona.

Koti Oma elämä Ajattelin tänään