Meidän häämatka: Igrane & Sveti Jure
Heipparallaa!
Nyt on purettu haikein mielin meidän häämatkalaukku ja alettu päästä kiinni arkeen takaisin. Häistäkin on vielä ihan valtavasti kaikkea kirjoiteltavaa, mutta odottelen edelleen meidän hääkuvia ennen kuin alan laittaa postauksia. Oltiin viikko Kroatiassa ja täytyy sanoa, että matka oli molemmille varmasti se tähänastisista matkoista paras ja ikimuistoisin. Oltiin tosi tyytyväisiä, että valittiin meidän kohteeksi juuri Kroatia, sillä siellähän oli aivan uskomattomat maisemat, paljon luontoa, hellettä, turkoosia vettä ja ihania rantoja. Kirjoitettavaa matkasta olisi sen verran paljon, että jaan sen nyt pariin postaukseen, jotta pääsen fiilistelemään oikein kunnolla.
Meidän hotelli sijaitsi pienessä ja rauhallisessa Igranen kylässä, joka oli n. 80km Splitin kentältä etelään. Kylään pääsi ajelemaan rannikkoa pitkin ja en löydä edes tarpeeksi kauniita sanoja, millä kuvailisin edessämme avautuvaa maisemaa. Vuoristoa, turkoosia merta, vihreää ja vehreää ja kaiken keskellä pieni mutkitteleva tie, joka kulki punakattoisten pienten kylien läpi. Vuokrattiin auto koko viikoksi käyttöön, että päästiin ajelemaan ympäriinsä oman mielen mukaan. Auton vuokra oli koko viikolta n. 130€.
Hotelli kuului Tuin Sensimar konseptiin ( eli se oli k-18), jossa saatiin olla ihan rauhassa ja hotellilla huomioitiin paljon pariskuntia. Meillä oli loman helppouden kannalta valittuna All inclusive ja ei kyllä kaduttanut tämän hotellin kohdalla. Aamupala oli parhaita hotellin tarjoamia aamupaloja, joita olen koskaan syönyt ja valinnanvaraa oli ihan mielettömästi. Myslejä, lettuja, hedelmiä, erilaisia leipiä, mehuja, erikoiskahveja, makeita leivoksia, munakasta, makkaroita, paikallisia suolaisia herkkuja ja kaiken kruunasi valtava hunajakenno, josta sai valuttaa tuoretta hunajaa vaikka myslilautaselle. Lounaalla ja illallisella paikalla oli aina kokkeja, jotka valmistivat pihvin tai pastan paikan päällä ja asiakas sai ne lautaselleen höyryävän kuumana. Oma ruokasuosikkini takuuherkullisen aamupalan lisäksi oli vastapaistettu tonnikala.
Hotelli oli aivan rannan vieressä ja vesi oli näin syyskuussa + 22 astetta. Lämpöä riitti monena päivänä 25-30 astetta ( yhtenä päivänä oli vähän viileämpää). Snorklailtiin pienten kalojen, merisiilien, ja -tähtien joukossa ja lekoteltiin auringossa tuoleilla. Baarista käytiin välillä nappaamassa drinkit ja jatkettiin löhöilyä. Eli ihan täydellistä rentoutumista <3
Tehtiin heti sunnuntaina reissu läheiselle Sveti Juren vuorelle, joka oli matkaoppaan mukaan korkein paikka Kroatiassa, johon on autolla mahdollisuus päästä. Käännettiin auton nokka heti aamupalan jälkeen kohti kiemuraista serpentiinitietä kohti Sveti Jurea. Tie oli aika kapea, joten kuskilla kannattaa täällä olla hyvät hermot, koska vastaantulijoita pystyi väistämään vain ohituspaikoilla, joihin oli pakko välillä peruuttaa kapeaa vuorenrinnettä. Perillä oltiin yli 1700 metrin korkeudessa ja lämpötila oli vain +16 astetta. Paikallinen puistonvartija sanoi jo heti vuoren juurella, että kannattaa voidella itsensä aurinkorasvalla tai muuten ”you will burn like a bitch” ( suora lainaus). Ylhäällä aurinko nimittäin polttaa tosi helposti pilviselläkin säällä. Hetken ihmeteltyämme jylhiä maisemia ajelimme vielä pientä sivutietä pitkin katsomaan läheistä Makarskan kylää näköalapaikalta. Vuorella käyskenteli myös lauma ihan oikeita villihevosia, joita olisin halunnut tuijotella kauemminkin, mutta ne olivat siirtyneet kauemmas laiduntamaan, sillä aikaa kun olimme huipulla. Pääsymaksu luonnonpuistoon ja vuorelle oli 100 kunaa ( n. 15€) per henkilö eli varsin kohtuullinen.