Eristys jatkuu ainakin pääsiäiseen

Espanjassa on nyt 29.000 sairastunutta ja viimeisen vuorokauden aikana virukseen on kuollut 394 ihmistä, mikä on tähän astisista synkin päivälukema. Asiantuntijoiden mukaan huippu on vasta tulossa. Uusien tapausten kasvu on sentään hieman hidastunut.

Aamulla saatiin odotettu ilmoitus hälytystilan ja samalla ulkonaliikkumiskiellon jatkamisesta toisella 15 vuorokaudella. Kukaan ei varsinaisesti yllättynyt ja harva varmasti odottaa todellisuudessa vapautuvansa vielä pääsiäisenäkään. Myös uusista rajoituksista on puhuttu, en tosin keksi mitä listalle vielä voisi lisätä, kenties uusia kieltoja niille harvoille, jotka vielä tekevät töitä. Sakkoja on somen mukaan annettu mm. maalin ostamisesta, se kun ei kuulu markettireissun välttämättömyyksiin. Uusimpana kiellettiin kaikenlainen vuokraustoiminta, mikä varmasti tekee monen maahan jumiin jääneen elämästä entistä kinkkisempää. Lisäksi ainakin Alicantessa sakot on tuplattu maksimisakon noustessa nyt 60.000 euroon.

Eristyksen hyvä puoli on se, että se on täysin tasa-arvoista. Kaikki on kielletty kaikilta. Jeesustelu omien menojen tärkeydestä ja muiden menojen turhuudesta on tarpeetonta eikä aiheesta tarvitse kanssalusijoiden kanssa edes keskustella. Lockdownilaiset keskittyvät vääntämisen sijasta tsemppaamiseen ja vertaistukeen, koska kaikki muu on voimavarojen tuhlausta. Viime päivinä olen käynyt vanhojen rakkaiden lisäksi keskusteluja puolituttujen ja tuiki tuntemattomien kanssa niin lämpöisessä vertaistukihengessä, etten pari viikkoa sitten olisi uskonut sen olevan mahdollistakaan. Moni on laillani täysin yksin asunnossaan vailla minkäänlaisia kontakteja ulkomaailmaan ja se käy raskaasti nupin päälle. Näissä oloissa kaikki kädenojennukset ovat arvokkaita <3

Puheenaiheet Ystävät ja perhe Mieli Terveys