Sakkoa ja raippaa
Koronaeristys panee monella pään sekaisin. Olen viime päivinä lukenut uutisia kuinka ihmiset ovat purreet, lyöneet ja potkineet poliisia. Poliisin naamalle on yskitty ja syljetty, haistattelusta nyt puhumattakaan. Koronapositiivisia on karannut sairaalasta. Joku oli marssinut poliisiasemalle vaatimaan pidätystä, koska oli kurkkuaan myöten täynnä äitiään, jonka kanssa kökötti eristyksissä. Toinen ulkoilutti leikkikoiraa ja lenkki tuli kalliiksi. Poliisi myös seuraa somea ja käy sakottamassa bongaamiaan kokoontumiskiellon rikkojia. Katsoin videon, jolla poliisi riisuutui alushoususilleen ja sukelsi hotellin uima-altaasta niskuroivan brittinaisen. Rouva pantiin nippuun hyvin nättiin kansan hurratessa parvekkeella.
Sakko on määrältään 600 – 30.000 euroa ja moni on päätynyt putkaankin kieltojen rikkomisesta. Tänään kerrottiin, että poliisi on saanut lisävoimia autoilijoiden seurantaan. Autossa saa matkustaa kerrallaan vain yksi ihminen ja moni vielä rikkoo tätä sääntöä, sen näen tarkkailupaikaltani parvekkeeltanikin selvästi. Somessa pohdiskellaan miten lentokenttäkyydit ja lasten kanssa asiointi onnistuu sakkoja saamatta.
Veikkaan, että Espanjan perheväkivaltatilastoissa tulee näkymään koronapiikki lockdownin aikana ja avioerotilastoissa sen jälkeen. Moni perhe ja pariskunta saa nyt varmasti pahan yliannostuksen yhteistä aikaa.