Luku 10
Viikonloppuna katselin yliopiston verkoluennot loppuun ja tein 1. osion kurssitehtävät loppuun sekä tein muutamia harjoituksia lukion tilastotieteiden oppikirjasta. . Opettelin myös muistikortteja. Pidettiin miehen kanssa pieni tietovisa, jossa hän luki muistikorttien vastauspuolen ja minun piti kertoa mistä käsitteesstä on kyse.
Tulos oli seuraava:
Osasin nimetä
+ ositettu otanta
+ Kiintiöotanta
+ Systemaattinen otanta
+ Yksinkertainen satunnaisotanta
+ Kokonaistutkimuksen ja otantatutkimuksen
+ Reabiliteetti
+ Validiteetti
+ Empiirinen tutkimus
+ Retrospektiivinen tutkimus
+ Kokeellinen tutkimus
+ Harkinnanvarainen otanta
+ Perustutkimus
+ Teoreettinen tutkimus
+ Ryväsotanta
+ Hajontaluvut
+ Kvantatiivinen tutkimus
+ Kvalitatiivinen tutkimus
+ Soveltava tutkimus
+ Deduktiivinen johtopäätös
+ Muuttuja
+ Poikkeava havainto
+ Mittausvirhe
+ Otantavirhe
En osannut nimetä
– Kontingenssitaulu
– Selittäjä
– Stokstinen tapahtuma
– Empiirinen poikkileikkaustutkimus
– Prospektiivinen tutkimus
– Sijaintiluvut
– Kvantatiivinen muuttuja
– Kvalitatiivinen muuttuja
– Iduktiivinen johtopäätös
– Probalitistinen ennuste
Okei, osan voi laittaa sen piikkiin, että olin selittänyt vastauksen itse huonosti ja voisin kyllä sanoa, että osaisin kertoa kyllä ainakin mikä on selittjä, probalististinen ennuste ja sijaintiluvut. Mutta laitoin nämä silti eri pakkaan, jotta voin kerrata näitä vielä.
Tällä hetkellä eniten haastetta tuottaa opetella asteikot. En millään tunnu erottavan laatuasteikoita keskenään tai määrällisiä asteikoita keskenään.. Vaikka olen kirjannut esimerkit, katsonut videot ja yrittänyt vähän joka kohdassa kerrata niitä. Aina kun tulee eteen harjoitustehtävä, jossa pitäisi osata tunnistaa mitta-asteikko, pieleen menee.. Vinkkejä otetaan vastaan, sillä onhan kyseessä yksi tilastotieteiden tärkeimpiä juttuja.
Tänään olin taas poikki ja pidin matikkavapaan päivän. Joka toki tulee jatkossakin olemaan minun harrastuspäiväni ensi viikosta alkaen, kun Pilates alkaa. Sen verran tänään kuitenkin oli tarkoitus tehdä, että piti palauttaa yliopiston ensimmäiset harjoitustehtävät Moodleen. Minulla oli epäilys niiden kanssa, koska olin tulostanut koko kurssin harjoitustehtävät kerralla ja ne meni hieman sekaisin. Järkeilin sitten mikä sivu kuuluu mihinkin ja tein ekat harjoituksen sen mukaan. Niistä ei tule pisteitä, eikä niitä tarkisteta, mutta opettaja kuitenkin katsoo, että ne on tehty järkevästi. Tarkistaminen jää omalle vastuulle. Ennen palauttamista avasin Moodlen ja samalla vilkaisin 1. osan harjoutustehtävät.. Onneksi. Koska mähän tein viimeiset tehtävät eri osuudesta.. Mietinkin kyllä niitä tehdessäni, että jännä kun verkkoluennoilla ei käyty keskihajonnan laskentaa läpi, mutta ajattelin jotenkin, että ehkä se on omalla vastuulla opetella. Heh. Ainakin tiedän osaavani ne.
Psykologia -lehden tilauksesta on nyt kolme viikkoa.. Sieltä tuli sähköposti heti tilausta tehdessä, että lähettävät laskun mahdollisimman pian ja sen kun on maksanut, saa käyttöönsä nettitunnukset. Laskua ei ole näkynyt.. Odottelen vielä tämän viikon ja ensi viikolla pitääpi ottaa yhteyttä.
Näillä tänää ja huomenna ahkerasti kertaamaan opittua ja tekemään kurssin harjoitustehtävät loppuun.