Luku 21

Olen ollut hieman laiska päivittämään blogia, pahoittelut siitä. Tosiasia on, etten ole kummemmin jaksanut myöskään opiskella. En tiedä onko kyseessä syysväsymys, eräänlainen burn out vai mistä kyse on, mutta olen potenut useamman kuukauden kestänyttä päänsärkyä. Joskus päähän on sattunut ”vain” joka toinen päivä, useammin pää on ollut niin kipeä, että on vetänyt vuoteenomaksi. Päänsäryn lisäksi minulla on myös ollut loputon väsymys, joka ei korjaantunut edes viikon lomalla. Tuntu jotenkin, että oli loputon stressi, joka ei meinannut millään helpottua. Olen suorittanut avoimen kurssia vähän väkisin läpi, pakottamalla itseni suorittamaan vaaditut tehtävät, ja eilen huomasin, että olen missanut muutamat etäohjaukset kokonaan. Harmitti. Mutta, nyt on mennyt kokonainen viikko, ettei päätä ole särkenyt, eikä ole oikeastaan väsyttänytkään erityisen paljon. Okei, miksi valehtelen –pää oli kipeä taas tänään. Mutta, kuitenkin ensimmäistä kertaa koko viikkona, joten olen optimistinen siitä, että tämä olo on menossa ohi. 

Kaksi viikkoa, niin avoimen kurssi on tenttiä vaille suoritettu. Ei ole kovin vahvaa fiilistä läpipääsystä, koska oppiminen on ollut todella heikkoa viimeiset kuukaudet. Olen kuitenkin saanut houkuteltua ystäväni osallistumaan kanssani pääsykokeisiin ja sain siitä yllättävää voimaa ja motivaatiota opiskeluun. Sain myös lomani anottua niin, että osallistun helmikuun avoimen yliopiston tilastojen tenttiin ja sain kaksi viikkoa lomaa pääsykoemateriaalien julkaisusta. Sovimme ystävän kanssa, että hän anoo loman samalle ajalle ja pänttäämme materiaalia yhdessä täysipäiväsesti. Ystäväni on osallistunut ennenkin psykologian pääsykokeisiin, joten hänellä on tietoa, miten homma menee. Hän tulee sinne lähinnä minun tuekseni, mutta tottakai niin, että ottaa koulupaikan vastaan jos sellaisen saa. Itse toivon, että saamme sen molemmat. 

 

image.jpg

 

Olen nyt päättänyt, että minun on laadittava uusi aikataulu asioiden muuttuessa. Aikataulut tuovat minulle voimaa ja järjestelmällisyyttä. Aikataulut motivoivat ja vähän pakottavat toiminaan, vaikka niiden toteutumista kukaan muu kuin minä ei seuraisikaan. Olen päättänyt, että kun olen saanut avoimen kurssin viimeiset tehtävät palautettua, aloitan alusta ja siirryn verkkolukion pitkän matikan tilastokurssia suorittamaan. Verkkokurssin aikana teen myös tilastotieteiden aikaisempien vuosien pääsykoekirjan tehtäviä oppimisen tueksi. Tarkoitus on suorittaa kurssi ennen helmikuun koetta, ikään kuin kertauksena. Pyysin myös ystävääni silmäilemään, jos löytäisi minulle Facebookin kirpputoreilta pitkän matikan oppikirjaa. Itselläni kuin ei sitä Facebookia ole ja hän on itse tällä hetkellä aikuislukiota suorittavana löytänyt lukiokirjoja sieltä tosi kohtuuhinnalla. 

Otan myös ensi viikosta alkaen tavoitteeksi lukea ainakin yksi Psykologia -lehden artikkeli per viikko. Sitäkään en ole lukenut yhtään vielä. 

 

Jes, kyllä se tästä taas lähtee! 

 

suhteet oma-elama opiskelu
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.