Raakoja kananmunia aamiaiseksi

10013507_293590210792412_1140436345_n.jpg

Huomenta, murmelit!

Vaikka olenkin kananmunien suurkuluttaja ja ylin ystävä, en ole koskaan nauttinut niitä raakana muuten kuin valkuaisvaahtona tai tiettyjen cocktailien joukossa. Tänään sitten kokeilin ensi kertaa vetää kunnon bodarityyliin raakoja kananmunia aamupalaksi. Tavallaan.

Treenikaveri vinkkasi Paleokeittiö-blogista löytyneestä paleo chai lattesta, jota blogin pitäjä kehuu täydelliseksi juomaksi kiireiseen aamuun. Epäilevänä tuomaana päätin kuitenkin ajoittaa kokeilun viikonloppuaamuun, jolloin ehtisin vielä syödä rauhassa oikeankin aamupalan, jos kokeilu menisi aivan mönkään. 

Juoma syntyy melkoisen simppelisti heittämällä seuraavat asiat blenderiin:

2 raakaa kananmunaa
reilu desi kiehuvaa vettä
2 kuivattua taatelia
1 rkl kookosöljyä
1 tl piparkakkumaustetta
1 tl kanelia
ripaus suolaa

Veden kanssa kannattaa olla tarkkana, että se tosiaankin on kiehuvan kuumaa. Juoma jäähtyy blenderissä hieman, etenkin jos munat ovat jääkaappikylmiä, joten ”latte” kannattaa kiskaista kitusiin saman tien. Hyvää se kyllä oli, ei voi valittaa. Itse kuitenkin kaipaan aamuihini myös kiinteää syötävää, joten jatkoin aamupalatointa toisella kierroksella ja kahvikupillisella. 

Juomaa voi modata mielin määrin mausteita varioimalla. Itse mietin, kokeilisinko joku päivä lisätä sekaan hieman pikakahvia tai teetä, jotta maku olisi entistä täyteläisempi. 

Nyt on maha täynnä ja nainen suhtkoht hereillä, eli aika lähteä salille jumppailemaan ja tuomaroimaan Openien toista lajia! Oma suoritukseni jäi yhteen toistoon, sillä ranteen tulehtunut jänne ei tykännyt sitten yhtään valakyykkyjen tekemisestä.

 

 

 

Hyvinvointi Ruoka ja juoma Liikunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.