Kerro mikä tekee sinut onnelliseksi ja voita Onnellisuusprojekti-kirja!
Olen elämänmuutos- ja eroprosessin myötä joutunut viime aikoina tosissani pohtimaan onnellisuutta ja sitä, mikä tuo itselle ja muille hyvää mieltä ja oloa. Olen huomannut palanneeni useampaankin kertaan Gretchen Rubinin Onnellisuusprojekti-kirjan ajatusten pariin. Kirjassa Rubin käy läpi elämänsä eri osa-alueita etsien pieniä ja suurempia asioita, jotka estävät ja edistävät onnellisuutta.
Yhteistyössä Kustannusosakeyhtiö Nemon kanssa järjestämmekin pienen kilpailun: Kerro, mikä tekee sinut onnelliseksi, niin voit voittaa Gretchen Rubinin hitiksi muodostuneen Onnellisuusprojekti-kirjan!
En ole millään mittapuulla self help -kirjallisuuden ystävä, mutta Rubinin Onnellisuusprojekti sai minut todella pohtimaan sitä, mikä tekee minut onnelliseksi ja onko jotain, mitä voisin muuttaa edistääkseni omaani ja läheisteni hyvinvointia.
Onnellisuusprojekti kertoo Rubinin vuodesta, jonka aikana hän päätti kohta kohdalta muuttaa elämäänsä paremmaksi. Käsittelyyn pääsivät niin vireys, avioliitto, työ, vanhemmuus, vapaa-aika, ystävyys, raha, ikuisuus, kirjat, tietoisuustaidot kuin asenne. Rubin kertoo hauskasti omista kokemuksistaan ja haastaa lukijaansa miettimään, onko tämän omaan elämään muodostunut tapoja tai asioita, jotka estävät keskittymistä, läsnäoloa – ja loppukädessä onnellisuutta.
Yksi parhaista Rubinin opeista, jota yritän nykyään elämässäni noudattaa, on yhden minuutin sääntö: jos asian hoitamiseen menee alle minuutti, se pitää tehdä heti. Moni muukin on innostunut kirjan luettuaan. Lilyn ihana Eeva Kolu, self help -skeptikko hänkin, kirjoitti keväällä vaikuttuneensa kirjasta.
Koska onni kasvaa jakaessa, haluan käynnistää pienen kilpailun. Kerro kommenttiboksissa, minkälaiset asiat sinut tekevät onnelliseksi. Kaikkien vastanneiden kesken arvotaan kolme Onnellisuusprojekti-kirjaa. Osallistumisaikaa on ensi perjantaihin 21.6. saakka. Muistathan jättää vastauksesi oheen myös sähköpostiosoitteesi, niin saan otettua yhteyttä voittajiin!
Minut tekee tällä hetkellä onnelliseksi tulevaisuus. Vaikka se pelottaakin aina välillä, tiedän että kohta asiat ovat taas paremmin. Myös kesä, ystävät ja kainalossa pötköttävä kissa parantavat elämäni laatua melkoisesti.
Onnea kisaan!