Ei täällä mitään missejä olla
Missit ovat vähän kuin runebergintorttu. Aina alkuvuodesta niitä nähdessä hämmästyy, että ai, tämmöisiäkin perinteitä on vielä olemassa.
Ja mikäs siinä, missit ovat nättejä tyttöjä ja joidenkin mielestä runebergintorttu on ihan syötävää.
Missikisojen ympärille on rakentunut viime vuosina toinenkin perinne, missikisoista valittaminen.
Valittajat ovat joko mallimamma-hirviötitteliä kantavia tätejä, joilla on parempi näkemys misseistä kuin järjestävän organisaation hirviömammoilla, tai rusettikaulaisia, vuokrasmokkiin puettuja poikatoimittajia, jotka missittömänä kautena harjoittelevat yhdyssanojen oikeinkirjoitusta.
Valittamisen aihe on kuitenkin sama: missikisat ovat nykyään perseestä.
Ne ovat perseestä ilmeisesti siksi, että koko Suomi ei pysähdy ja polvistu uusimman Miss Suomen eteen, ja telkkaristakin tulee nykyään parempaa viihdettä kuin missifinaali.
Valittajien takia missikisoja ”uudistetaan” ihan hiessä. Uudistukset ovat räpiköintitasoa: ”pannaan niille tosi räikeän väristä kynsilakkaa” tai ”tuhritaan ne öljyyn”.
Näiden muutosten on kai tarkoitus muuttaa missikisat euroviisujen kaltaiseksi uustrenditapahtumaksi, joka kelpaisi ironisille nuorille kaupunkilaisillekin.
Mutta missikisojen aika oli silloin, kun Erkki Liikanen lauloi Seuraihmistä ja kaikki joivat käsikynkkää Costa Ricaa.
Nyt konsepti vaikuttaa siltä, että joo, joo, jengillä on Androidit ja iPhonet, mutta ettekö silti ottaisi käyttöön tällaista telefaksia, me just kiillotettiin se.
On sitä paitsi ihan normaalin yhteiskunnallisen kehityksen tulos, etteivät kauneuskilpailut kiinnosta vuonna 2012 sen enempää kansaa kuin nuoria naisiakaan.
19-vuotiailla tytöillä on tammikuussa opiskelut kesken, eivät ne ehdi pyöriä Prisman leipäosastolla halvoissa kiinalaisissa pitsialusvaatteissa, eivätkä missien tiirailuakaan tarvitse enää kuin hajaseutujen harvat papat, joilla on liian hitaat modeemit.
Ja ne mirrikaulaiset viihdetoimittajajätkät voisivat lakata marisemasta myös siitä, etteivät suomalaiset missit menesty kansainvälisissä kisoissa. Eivät menestykään, koska ei täällä ruveta valmentamaan kolmevuotiaita vetämään mahaa sisään, valmistautumaan kylkiluiden poistoon ja kävelemään korkokengillä.
Se kertoo maasta ja sen naisista pelkästään hyvää.
http://www.youtube.com/watch?v=GrTTW4z4jVk
Lue Virpi Salmen aiemmat Punakynät:
Mies, miksi olet ääliö?
Naisistuisit vähän!
Nainen, ota pulla!
No poo? Yes poo!
Tyttö, älä ole tyttö!