” Kautta historian, totuus ja rakkaus ovat aina voittaneet ” – Minna Canth –
Hyvää Minna Canthin ja tasa-arvon päivää kaikille !
Tänään 19.maaliskuuta liputetaan Minna Canth : in päivää.
Minna Canth oli 1800-luvulla merkittävä edelläkävijä ja vaikuttaja. Hän oli mm. Ensimmäinen suomenkielinen naistoimittaja. ( !! ) Unohtamatta,että hän on myös ensimmäinen suomalainen nainen, joka on saanut oman liputuspäivän.
Minusta on upeaa, että hän joka on elänyt ja vaikuttanut 1800-luvulla, niin edelleenkin hänen teokset ovat pinnalla enemmän tai vähemmän.
Canth on myös kirjoittanut upeita näytelmätekstejä. Joista Sylvi- niminen teos on minulle erityisen tärkeä,koska olen saanut näytellä siitä yhden roolin teatteriin. Hänen näytelmien ja myöskin lehtikirjoitusten teemat ovat yhä ajankohtaisia.
Ajattelinkin julkaista minun muutamia lemppari sitaatteja Minna Canthilta :
” Ensimmäinen ehto naisen edistymiselle on persoonallinen ja henkinen vapaus. Siihen perustuu kaikki muu. ”
” Elämä on taistelua, ihanaa taistelua ”
” Vapaus, tasa-arvo ja rakkaus ”
” Vanhojen totuuksien täytyy väistyä uusien tieltä. ”
” Naiskysymys ei ole ainoastaan naiskysymys, se on ihmiskunnan kysymys. ”
” Kautta historian, totuus ja rakkaus ovat aina voittaneet. ”
Ihanaa tiistaita just sulle ! <3
Suukkoja !
<3lla: Roosa