Kuvattavana
En tiedä tuleeko yllätyksenä, että meikäläisellä on pieni kammo kameran edessä hengailusta (?), mistä syystä kuvia musta esiintyy tosi vähän täällä blogin puolella. Ainakin jos nyt verrataan vaikka tohon vauvan osuuteen näistä kuvailuista.
En tiedä mistä johtuu, että kropassa on aina joku kohta väärin tai naama ei suostu yhteistyöhön ollenkaan. Otan suurimman osan kuvistani peilin kautta (kameran näyttö peilin edessä), että pystyn helpommin taltuttamaan sen liian korkeelle nousseen kulmakarvan tai ihan liian teennäisen hymyn.
Ehkä kaikista ärsyttävintä kuitenkin on aivan tolkuton himo irvistellä tai vääntelehtiä jonkun muun ottamissa kuvissa. Mikä helvetti siinä on, että en voi nimiäisissäkään (vähintään kymmenen sukulaisen edessä) olla vääntämättä sitä naamaa aivan luonnottomaan asentoon? Miksen mä voi vaan hymyillä, niin kun normaali kansalainen?
Ajattelin nyt kuitenkin esiintyä edes tämän postauksen verran kuvissa just niin idiootin näköisenä, kuin miltä niissä näytän.
Olkaa hyvät, saatte nauraa. Niin mäkin teen. Ja ehkä ihan vähän itken.
Tässä mä. Nimiäisissä. Voi perse.
Ota se kuva ny jo.
Oli siellä yks onnistunukkin. Meinaan semmonen, missä ei naama näy.
Aika yleinen ilmiö muuten, että musta näkyy vaan hiukset kuvassa. Varsinkin niissä ”tärkeimmissä” kuvissa. Alla rippikuva nimeltä hiukset suoritti konfirmaation.
No kyllähän siitä meikäläisen tunnistaa?
Esterin kanssa juhlimassa joulua.
Ja sit vielä parit.
No, entäs ne irvistelykuvat?
Julkasenko mä nää ihan oikeesti?
Tosin, nää irvistelyt on kyllä alkanu jo ennen kouluikää.
Otetaan tähän loppuun nyt vielä mun naama mun ja miehen söpöstä parisuhdekuvasta.
Noin.
Koittakee ymmärtää minkä takia täällä on vähän hiljasempaa mun naamakuvien kanssa.
Ps. Viime kirjotuksen ylimmästä kuvasta tuli paljon kehuja, niin kiitos niistä. Otettiin noin 20 minuuttia sitäkin fotoa, ennen kun saatiin edes jotain julkasukelpoista.
// Näitä kuvia on räpsinyt itseni lisäksi Nean kummitäti Sanna, mun mutsi, Soinilainen Katariina ja Nean toinen kummitäti Matilda, eli kopyraitit heille.