3 life truths learnt recently

IMG_3026.jpg

Pictures from Santorini

Dress – H&M, Shoes – Primark

Olen viime aikoina käyttänyt erittäin paljon aikaa itsetutkiskeluun, oman elämän arvioimiseen ja asioiden syvempään pohdiskeluun. Viime aikoina elämä on tuonut paljon muutoksia sekä ulkoisia että sisäisiä. Tuntuu, että on meneellään jonkinlainen läpimurto vaihe. Olen oivaltanut joitakin ”totuuksia” (kutsutaan ne näin), jotka soveltuu ainakin omaan elämääni ja ajattelin jakaa ne tässä.

1. Elämässä mikään ei ole ilmaista, mutta kaikesta kalleimmaksi muodostuu toimettomuus. Yksi surullisimpia tunteita on se, kun ymmärtää että jätti tekemättä jotakin, mitä olisi pitänyt/olisi halunnut tehdä, ja mahdollisuus siihen on mennyt. 

2. Jos elämältä ei pyydä mitään, turha odottaakaan saavansa yhtään mitään. Jos toive on epämääräinen, se myös toteutuu samalla tavalla epämääräisesti. Unelmat ja tavoitteet pitää aina asettaa määrätietoisesti ja kuvitella tarkasti. Tavoitteiden konkretisointi ja selkeä hahmottaminen on ensimmäinen askel niiden toteuttamisessa. Tietenkin tavoitteiden ja unelmien toteuttaminen on aina itsestään kiinni, mutta selkeä kuva mielessä johdattaa helpommin perille. 

3. Elämä pistää meidät aina ratkaisemaan ne ongelmat, joita me paetaan. Niiden välttäminen on loppupeleissä mahdotonta, sillä sen hetkisen ongelman laiminlyöminen johtaa siihen, että joutuu ratkomaan se joskus tulevaisuudessa seuraavassa elämän vaiheessa. Tosin samalla tavalla kuin maksamattoman laskun karhukirjeessä, hinta on korkeampi.

———————————————————————————————————————————————————————————

In English

Recently I’ve realized some life ”truths” and applied them my own life. I thought I could share them here, so here you go, 3 gude lines or truths (call them whatever you like) I’ve learnt. 

1. Nothing in life comes without price, but the most expensive is inactivity. One of the saddest feelings existed is the one, when you realized you didn’t do what you wanted or had to do and now the chance is gone. 

2. If you don’t ask anything from life, be prepared to get nothing. If you ask for something blurry be sure that’s what you’re going to get. You have to visualize your dream in every detail, exactly how you want it to be. Ofcourse it’s always about you to implement your dream, but clear identifying and setting the goals leads you more easily to your destination. 

3. Life always forces us to deal with the problems we are running away from. The avoidance is nearly impossible. If you postpone it now, you will have to deal with it later at some other point of you life. The only thing is, that similarly to that reminder letter you get when you forgot to pay the bill, the price to pay will always be higher. 

IMG_3030.jpg

IMG_3057.jpg

IMG_3042.jpg

IMG_3064.jpg

IMG_3044.jpg

IMG_3049.jpg

IMG_3059.jpg

 

IMG_3103.jpg

IMG_3109.jpg

Photos by Jekaterina Hartikainen

muoti paivan-tyyli syvallista ajattelin-tanaan