Läheltä-piti-vesivahinko, vol. 2

En ole kertonut teille aivan kaikkea. Kahden viikon takaisen läheltä-piti-vesivahingon jälkeen (ks. Vain minuutin päässä isosta vesivahingosta) putkiurakoitsijan putkimiehet kävivät seuraavana maanantaiaamuna korjaamassa jälkiään. Toisen Rouva T ajoi pois (ks. Jälkipyykki), mutta toinen – se luotettavampi – halusi vaihtaa astianpesukoneen sulkuun toisen liittimen. Sellaisen, joka on sitä entistä parempi.

Olimme seuraavan viikonlopun – siis viikko sitten – reissussa, ja jotenkin minulla oli sellainen tunne, että haluan laittaa asunnon pääsulut kiinni ennen lähtöä. Palasimme kotiin sunnuntaina, ja avasin sulut. Seuraavana iltana ajattelimme laittaa ruokaa ensimmäistä kertaa uudessa keittiössä, ja päätin oikoa hieman allaskaapin takana olevia vesiputkia. Ja mitä ihmettä – aivan seinän vieressä oli vesilammikko, kuin lattialle olisi kaatunut pieni lasillinen vettä.

Pohdiskelin hetken aikaa, mistä vesi voi olla tullut, ja lopulta huomasin, että astianpesukoneen sulun liitos tiputti vettä. Ei paljoa, mutta pisaran silloin tällöin. Tämä liitos oli juuri se sama, joka oli uusittu kokonaan viikkoa aiemmin. Soitin kiinteistöhuoltoyhtiön päivystäjälle, ja hän pystyi järjestämään putkimiehen paikalle puolessa tunnissa. Kiinteistöhuoltoyhtiön päivystäjä sattui muuten olemaan sama, joka kävi meillä viikkoa aiemmin, ja hän ei ollut uskoa, että sama liitos vuotaa uudelleen. Sain kiinni myös asennuksen tehneen putkimiehen, joka oli tapahtuneesta aivan ihmeissään. Ihmeissään saa ollakin. Tässäkin tapauksessa vesi olisi voinut vuotaa kaapin taakse vaikka miten pitkään aiheuttaen kunnon vahingon.

Nyt olemmekin kyykkineet viikon ajan monta kertaa päivässä tunnustelemassa kaapin alustaa peläten uutta vuotoa. Kun käytämme astianpesukonetta, säikymme jokaista sihisevää ääntä ja veden lorinaa. Lauantaina uskalsin kuitenkin jo laittaa allaskaapin alimman laatikon takaisin paikoilleen.

Ehkä tämä helpottaa vähitellen, ja voimme alkaa nauttia uudesta keittiöstä.

koti sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.