DIY: Luonnonkosmetiikkaa lahjaksi

Mietitkö vielä millä voisit ilahduttaa ystäviäsi ja kiittää päiväkodin hoitajia ennen joulua? Tänä vuonna keksin pienet joululahjaideat oman innostuksen kautta. Perheenjäsenet, ystävät ja päiväkodin hoitajat saavat joulupakettiinsa itse tehtyä luonnonkosmetiikkaa. Kävin marraskuussa luonnonkosmetiikkakurssin ja hurahdin näihin herkullisiin ja helppohin resepteihin. Vietimme ystäväni kanssa yhden lauantai-illan (ja yön) tehden vartalovaahtoa, kasvovoidetta, huulirasvaa, kasvojen pesuainetta ja jalkakylpysuolaa. Vielä ennen joulua teen vielä vartalokuorintaa ja jalkakylpysuolaa. Niiden ainekset on niin helppo ja nopea sekoittaa.

 

2C56D572-8871-4C1E-A9D1-5F124F0D41D7.jpeg

 

HUULIVOIDE

 

10ml mehiläisvahaa

5g kaakaovoita

5ml kookosöljyä

10ml jojobaöljyä

Eteeriset öljyt:

5 tippaa piparminttuöljyä

TAI

2 tippaa kardemummaöljyä

3 tippaa appelsiiniöljyä

 

Sulata mehiläisvaha, kaakaovoi ja kookosöljy kuumassa vesihauteessa. Lisää jojobaöljy ja sekoita tasaiseksi. Sekoita joukkoon eteerinen öljy. Kaada seos puhtaisiin purkkeihin. Ole nopea, seos alkaa jähmettymään nopeasti!

Huomioi myös, että rasvoja ja etenkin mehiläisvahaa käsiteltäessä välineet kannattaa pyyhkiä välittömästi, kun seokset on annosteltu purkkeihin. Muuten ne jähmettyvät astioihin, eivätkä lähde helposti pois.

 

39945F35-C963-42EB-83C4-5B96A8FFAC2B.jpeg

 

SITRUS-VARTALOVAAHTO

 

25g kaakaovoita

55g sheavoita

45ml kookosöljyä

40ml auringonkukkaöljyä

 

Eteeriset öljyt:

21 tippaa limeöljyä

33 tippaa appelsiiniöljyä

15 tippaa kardemummaöljyä

 

Sulata kaakao- ja sheavoi sekä kookosöljy nestemäiseksi vesihauteessa (seoksen lämpötila ei saa nousta yli 42 astetta). Lisää auringonkukkaöljy ja eteeriset öljyt. Jäähdytä seos pakastimessa. Vatkaa kunnolla jähmettynyt seos sähkövatkaimella kuohkeaksi vaahdoksi. Jaa seos puhtaisiin lasipurkkeihin. Ohjeesta tulee kolme 100ml purkkia.

Käyttö: Levitä iholle heti suihkun jälkeen, jotta ravitsevat öljyt imeytyvät kosteuden mukana ihoon. Voide säilyy noin 3 kuukautta.

 

4ECFFE5C-D240-4CCE-9058-B8B53C748793.jpeg

 

JALKAKYLPYSUOLA

 

1dl käsittelemätöntä karkeaa merisuolaa

Eteeriset öljyt:

Piparminttu

Tea Tree

 

Sekoita kaikki aineet keskenään ja annostele lasipurkkiin.

 

3B3460CF-E446-4F9B-921B-F0F9EF47CCEC.jpeg

 

Ihanaa joulun odotusta!

 

 

INSTAGRAM / FACEBOOK / BLOGLOVIN

kauneus iho vastuullisuus diy