Kevään kenkävalinnat taaperolle
Onneksi vuodenaikojen vaihtuminen pakottaa tarkistamaan lapsen kengän koon. Fridan jalka oli kasvanut talven aikana kaksi kokoa ja vuodessa yhteensä neljä! Olen innokas varustelemaan lapseni eri tilanteisiin etenkin riittävillä ulkovaatteilla, mutta aikataulutuksessa on vielä parannettavaa. Juoksen joka kerta viimeisten kokojen perässä, vaikka minun kuuluisi työnikin puolesta tietää milloin seuraavan sesongin tuotteet myydään. Tänä vuonna kenkähankinnat on onneksi aloitettu hyvissä ajoin ja kesän tarpeetkin on jo mielessä. Koska varusteiden googlettaminen ja vertailu on melko työlästä, kokosin kenkälöytöni yhteen.
Kavat Halland WP lenkkareissa on teipatut saumat ja vedenpitävä materiaali, joka on osittain kierrätettyä nailonia. Kärjen materiaali on vahvaa tekoa, joka ei heti kärsi pyöräilystä ja muusta menosta. Kengät saavat minulta huippulöydön maininnan, sillä teknisyytensä lisäksi ne ovat hyvännäköiset. Täydelliset kengät ulkoleikkeihin ja muuhunkin menoon. Löysin lenkkarit Polarn O Pyretistä ja olin kerrankin ajoissa ostoksilla, nyt malli taitaa olla suurelta osin loppuunmyyty.
Hummel Reflex Bubblegum JR säihkyy kilpaa auringon kanssa. Näiden valinta menee puhtaasti Fridalle, sillä hän sai itse valita mitkä tahansa lenkkarit Nona K.:n valikoimasta. Ja onhan ne nyt hienot!
Crocs Bump it kumisaappaat lätäkköhommiin piti Fridan toiveesta olla ehdottomasti keltaiset. Tässä mallissa parasta on ollut keveys, jalan tuki ja parempi lämmöneristys kuin tavallisissa kumisaappaissa. Keltaisia tosin sai hieman etsiä, joten ostin jo syksyksi valmiiksi kokoa suuremmat.
Slipstop tossuissa on liukastumista ehkäisevä pohja ja sukkamainen päällisosa. Ominaisuuksiensa vuoksi tossut soveltuvat hyvin paitsi päiväkotiin, jumppaan ja uimahalliin, ne suojaavat jalkaa myös uimarannalla kuumalla hiekalla tai meressä. Väri- ja kuviovaihtoehtoja on hurjasti, mutta onneksi myös mustaa on tarjolla. Skidi-myymälät sekä jotkin Prismat myyvät näitä, mutta maahantuojan verkkokaupasta voi tilata myös suoraan.
Adidas Swift Run Shoes ja Racer TR lenkkarit ovat kevyet ja ilmavat. Verkkoneulos-lenkkarit ovat mielestäni parhaimmat Suomen lämpimiin kesäpäiviin.
INSTAGRAM / FACEBOOK / BLOGLOVIN’