Mukulan levylautasella 3
Soitamme musiikkia melko monipuolisesti kotona ja soittolistalle ladataankin lauluja kaikkien makuun. Ne tanssittavat, laulauttavat ja myös rauhoittavat. Yhteiset tanssihetket myös palauttavat päivän kiireistä. Toki meillä soi normaalisti lastenlaulutkin, joista suosikkeina ovat jatkaneet Pikku Kakkosen Nallen laulut sekä Kikattava Kakkiainen. Mukulan levylautasella -juttuihin kerään meidän yhteisiä musaherkkuja.
Tällä hetkellä nämä ovat Fridan kovimmat tanssi- ja lauluhitit yhteisellä listallamme:
Kauriinmetsästäjät – Vauhtisokea
80-luvun soundit puree Fridaan lähes poikkeuksetta. Koreografia vuorottelee paikallaan istumisen ja innokkaan hyppimisen välillä.
Pet Shop Boys – Domino Dancing
Hyvän tuulen biisi. All day all day.
Jo ensimmäisen kerran tämän kuullessaan auton takapenkiltä kuului, ”isä mikä tämä on?!” Ja sitten alkoi jammailu. Tai oikeastaan robottiliikkeet.
Vanha suosikki, myös Fridalle. Ollut jo yli vuoden soittimen vakiokamaa. Mukula tanssii ”Haamulaulun” Ghostbusters logo t-paita päällä upeilla jalan ojennuksilla ja painonsiirroilla.
Technotronic – Pump up the jam
Pumppaa hilloo.
Muuan mies – Mustikka-ukko
Muuan mies iskee helposti lapsenkin rytminystyröihin, eikä hauskoista lyriikoista ainakaan haittaa ole. Tämän biisin soidessa saan usein pusuja Fridalta, koska ”Mustikka-ukko, annetaanko poskelle suukko”.
Joose Keskitalo – Saimaan rannalla
Soittolistan rauhoittumislaulu. Kaunis tunnelma on siivittänyt uneen useita kertoja. Frida on oppinut sanatkin ja laulelee usein lempikohtaansa ”katselemaan Savonlinnan laivoja, Lappeenrannan toria. Aaa ja aaa, aaaa”.
Lue myös:
INSTAGRAM / FACEBOOK / BLOGLOVIN’