Roomassa taaperon kanssa

Matkaraporttia Roomasta!

Speksit: pitkä viikonloppu, 2-vuotias kaupunkilomalla ja joulukuinen Rooma

Allun työmatkaan yhdistetyn viikonloppuloman tarkoitus oli joko olla kahdestaan tai olla perheen kanssa. Perheloma valikoitui sillä perusteella, ettei Allu halunnut olla kahta viikkoa erossa Fridasta. Häämatkan mahdollisuus siirtyi siis edelleen, mutta toisaalta olimme käyneet Roomassa viimeksi raskausaikana, joten mitään suuria odotuksia kiertää ja kokea kaupunkia kahdestaan ei ollut. Pitkän viikonlopun ohjelmassa oli päämäärätöntä haahuilua ilman aikatauluja, eli nautiskelua ja ihmettelyä. Juuri sopivaa toimintaa taaperonkin kanssa.

 

rooma.png

rooma7.png

rooma8.png

 

Päikkäriaikaan Fridan nukkuessa rattaissa, istuskeltiin kahviloissa, arvioitiin näyteikkunoita ja vaan puhuttiin kaikesta. Frida viihtyi rattaissa, mutta vaati toki välillä kävelemään. Perjantain pyhäpäivän ja kulkueiden vuoksi kadut olivat tukossa vielä lauantainakin, joten turvallisinta oli pitää taapero pois jaloista. Isot, rauhalliset aukiot ovat ainoa paikka antaa lapsen juosta vähän vapaammin, mutta leikkipuistoja ei keskusta-alueella ole. Löysimme silti hienon lapsille tehdyn paikan purkaa energiaa, mutta siitä kerron erillisessä postauksessa. Hotellimme GKK Exclusive Private Suite sijaitsi aivan Espanjalaisten portaiden lähellä, josta oli näppärä liikkua kävellen minne vain. Roomassa välimatkat tosin ovatkin helposti käveltäviä.

Tärkeintä koko lomassa oli olla yhdessä ja saada lepoa koko syksyn pahimmista pahaa oloa aiheuttavista asioista; aikaa vastaan juoksemisesta ja riittämättömyyden tunteesta. 

 

rooma3.png

rooma4.png

rooma5.png

Frida otti tämän kuvan!

 

Koska Italiassa oltiin, oli pakko tehdä poikkeus sokerisääntöön ja ostaa Fridalle jäätelö. Kaksi kertaa. Olenhan kuitenkin itse se tyyppi, joka Italissa ollessaan vaatii jäätelöä kolme kertaa päivässä. Se ilo lapsen kasvoilla, kun saa itse valita jäätelönsä maun (eli värin) ja maistaa ensimmäisen kerran on ihan huikeaa katsottavaa.

Loppuun vielä ravintolavinkki, jos pizzalle ja pastalle haluaa vaihtoehdon: Hosteria del Mercato. Herkullista lähi- ja luomuruokaa ihastuttavassa ympäristössä. Myös tee- ja kakkuhuone vaikutti ihanalta.

 

rooma6.png

rooma5.png

 

 

Matkoista aiemmin:

Kaksin taaperon kanssa lennolle? -Varaudu varmoilla viihdyttäjillä

Tuliaiskosmetiikkaa Vilnasta

Puistopäivä Tallinnassa

Muistiinpanoja aurinkolomalta vauvan kanssa

Berliinin parhaat

Muuttiko vauva Berliiniä?

 

 

INSTAGRAM / FACEBOOK / BLOGLOVIN’

suhteet oma-elama lapset matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.