Suosikkiasiat juuri nyt
Arskoja ulkoiluttamassa. Tällaisia ilmeitä saa aikaiseksi, kun ei näe koko puhelimen ruutua auringolta.
Telkkarisarja
Halusin odottaa, että kaikki True Detectiven kolmoskauden jaksot ovat tulleet ulos ennen kuin aloin katsoa sitä. Ja hyvä niin – kaikki jaksot menivätkin parissa päivässä. Mahershala Ali on aivan witun fabylöösi ja tunnelma on kohdillaan uudella kaudella.
Kirja
Tällä hetkellä kiinnostaa lähinnä lepo ja lepäily ja lukeminen. Ottessa Moshfeghin My Year of Rest and Relaxationin alkuasetelma on houkutteleva: nuori nainen päättää viettää vuoden lääkkeillä aiheutetussa talviunessa. Tämä oli freesein ja kiinnostavin kirja, jonka olen lukenut aikoihin.
Podcast
Olen varmaan suositellut tätä aiemminkin, mutta suosittelen aina vain ja uudestaan: Mahadura & Özberkan. Erityisesti puhutteli uupumusta käsittelevä jakso, liekö kevätaurinko, joka saa vuorotellen energiat kattoon ja väsymyksen ihan sietämättömille tasoille.

Ruoka
Voisin syödä joka ilta ruoaksi ananasriisiä. Löysin tämän reseptin edellisen vegaanikokeilun aikana ja tämä on todellakin jäänyt ruokarotaatioon.
Random-juttu
Vahvuukselliset aurinkolasit ovat rillirouskun pelastus. Käytettyäni silmälaseja kymmenen vuotta (!) hankin viime keväänä itselleni aurinkolasit, joilla näen. Ja voi pojat, siinähän muuttui koko elämä. Rillirousku voi poistua ulkomaailmaan aurinkolaseissaan ja nauttia valoisista päivistä. Valitettavasti arskat ovat vaikuttaneet negatiivisesti lippalakin käyttöön, kun aurinkolippa ei ole enää välttämättömyys, mutta tämä asia lienee helppo korjata.
<3: Laura