Lime-korianterimajoneesi

Korianterimajoneesi.jpg

Eipä se kuvassa juuri miltään näytä, mutta on erinomaista varsinkin bataattiranskalaisten mausteena, lime-korianterimajoneesi nimittäin. Viime viikkoina on tullut syötyä pääasiassa toisten tekemiä ruokia. Aina välillä olen sentään ehtinyt paistamaan pellillisen bataattiranskalaisia. Kaikista kokeilemistani majoneeseista tämä toimii niiden kanssa parhaiten.

Ranskalaiset valmistuvat niin, että napsauttaa uunin päälle 225 asteeseen ja alkaa kuorimaan bataattia. Sen jälkeen bataatista tehdään pikkusormen kokoisia suikaleita ja ne levitetään pellille. Mausteeksi voidellaan pintaan kevyesti oliiviöljyä, suolaa, pippuria, paprikajauhetta ja maun mukaan chilirouhetta. Sen jälkeen ranskalaiset uuniin.

Majoneesi syntyy tällä välin seuraavasti. Riko korkean kulhon pohjalle kananmuna ja kaatamalla päälle ensin 2 rkl valkoviinietikkaa ja sen jälkeen 2 dl.

koti ruoka-ja-juoma