Parsaa ja fenkolia

parsaa_ja_fenkolia.jpg

En tiedä missä kohtaa saavutetaan Lilyn parsareseptien saturaatiopiste, mutta kai yksi vielä menee. Tämä on nopea ja kokeilun arvoinen, varsinkin jos haluaisit tulla paremmin toimeen fenkolin kanssa. Kokeiltiin tätä ennen vappua,  kun halusin maistaa kevään ensimmäiset roseet. Silloinen testiviini oli aika veltto, mutta kumpaakin edellisen postauksen roseeta voin suositella tällekin annokselle. 

Ainekset (neljälle):
Iso nippu parsaa
1 fenkoli
1 paprika
1 salottisipuli
1 pallo mozzarella
(vaalean leivän kannikka)
suolaa
pippuria
oliiviöljyä
basilikaa

fenkoli_ja_paprika.jpg

Viipaloi fenkoli ja sipuli ja suikaloi paprika. Keitä parsa napakaksi. Freesaa samaan aikaan muita kasviksia isolla pannulla. Jos haluat annokseen myös hiilareita ja kaapissa on kuiva leivänpala, aja se tällä välin muruiksi blenderissä. Puolita parsat ja pyöräytä ne vielä nopeasti pannulla, mausta suolalla ja pippurilla. Nostele kaikki lautasille. Lisää kuumalle pannulle öljyä ja suolaa ja paista leivänmurut vielä nopeasti. Ripottele murut kasvisten päälle ja lopuksi vielä revi mozzarella ja parit basilikanlehdet päällimmäisiksi.

Rosee toimii annoksen kanssa varsinkin jos annoksen päälle lohkoo vielä muutaman mansikan. Reseptiä voi muutenkin varioida – niin kuin kaikkea – kunhan muistaa kokeilla parsan ja fenkolin yhdistämistä, ovat nimittäin kavereita.

 

koti ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.