24 suosikkia syntymäpäivän kunniaksi!

 

Mä täytin eilen vuosia (24 ;)) ja vaikka suunnitelmana oli päästä bloggaamaan, läheiseni suunnittelivat mun pääni menoksi jotain aivan muuta! Kurkkaa liikuntapalstaltani tarkempia selostuksia päivän kulusta, kun kuitenkin kiinnostaa 😉

Synttärien kunniaksi ajattelin esitellä teille 24 syystä tai toisesta todella usein käytettyä suosikkeihini lukeutuvaa kauneudenhoitoon liittyvää tuotetta, tavaraa ja laitetta!

 

1. Tweezermanin pinsetit

tweezerman.jpeg

Tweezermanin pinsettejä ei voi hehkuttaa liikaa. En ole vielä kertaakaan löytänyt yhtä teräviä, tarkkoja tai kevyesti käsiteltäviä pinsettejä, eikä elinikäinen teroitustakuukaan huononna diiliä.

Noin 30e hinta saattaa kuulostaa korkealta, mutta nämä pinsetit kestävät mukanasi vaikka vuosikymmeniä, kunhan kohtelet niitä hyvin! 

Pinsettien putoaminen kovalle alustalle heikentää niiden toimintakykyä huomattavasti, eli pysykää tarkkana.

 

2. Tangle Teezer

kuvankaappaus_2012-7-30_kello_20.22.18.png

Tämä persoonallisen näköinen harja kulkee edelleen treenikassissa ja käsilaukussa, vaikka pidennykset ovatkin historiaa! Omat vaalennetut kutrini ovat hyvästä huollosta huolimatta hennot ja kuivat latvasta, enkä tahdo katkaista päästäni hiuskarvaakaan.

TT on oma suosikkini, koska se selvittää hiukset hellävaraisesti sekä kuivana että märkänä, ja hoitoaineen ja muotoilutuotteet saa sen avulla levitettyä 100% varmuudella tasaisesti!

Hintaa harjalla on n. 20e

 

3. Shu Uemuran ripsentaivuttimet

shu20uemura20eye20lash20curler.jpeg

Legendaariset Shu Uemuran ripsentaivuttimet on suunniteltu aasialaisten naisten silmille ja ripsille, joten taivuttimen kaari on Eurooppalaisia versioita loivempi. Uniikin muotoilunsa takia taivuttimen saa todella lähelle ripsien tyveä ja taivutusteho on kevyelläkin käytöllä huikea! 

Näitä ihanuuksia ei Suomesta löydy, mutta eBay ja ulkomailla reissaavat ystävät voivat tuoda tähän kaipuuseen nopean helpotuksen. Internetistä tilaajat, kiinnittäkää huomiota tuotteen aitouteen!!

Hintaa taivuttajilla on n. 15-20e ostopaikasta riippuen.

 

4. M.A.C. 217

mac-217-brush.jpeg

Jos saisin pelastaa sivellinpussistani vain yhden sudin, se olisi tämä. Omistankin niitä kaksin kappalein, sillä tykkään käyttää sitä sekä luomivärien levittämiseen, että häivyttämiseen. Karvat ovat ihanan pehmeitä ja napakoita ja hätätapauksessa siveltimellä saa häivytettyä myös valokynän ja peitevoiteen!

Hintaa siveltimellä on n. 24e ja se on joka ikisen sentin arvoinen!!

 

5. M.A.C. 150

_5819695.jpeg

Valtava puuteri/poskipunasivellin, jota käytän omaa nassua meikatessani kaiken puuterimaisen levittämiseen. Mietin siveltimen ostamista todella pitkään, mutta en ole katunut sitä hetkeäkään. Tarina päättyy luultavasti siihen, että käyn ostamassa toisen samanlaisen!

Siveltimellä on hintaa n. 45e

 

6. Pumppupullo kynsilakanpoistoaineelle

578picture2upload.png

Mä olen kaatanut kynsilakanpoistoaineen noin viisi kertaa liian useasti ja olenkin ollut jo pari vuotta onnellinen pumppupullon käyttäjä! Tähän kapistukseen saa kaadettua mitä tahansa valitsemaansa kynsilakanpoistoainetta ja se annostelee yhdellä painalluksella täydellisen määrän tuotetta vanulappuun.

Asiat, joita ilman osaat elää, ennen kuin kokeilet!

Pumppupulloa voi toki käyttää muillekin tuotteille, kuten kasvovedelle.

Hintaa pullolla on 6,55e ja niitä saa tilattua täältä.

 

7. Puhelinjohtoponnarit

18-69-large.jpeg

Tässä postauksessa fiilistelemäni puhelinjohtoponnarit ovat edelleen ainoita, mitä käytän! Teidän havaintojenne mukaan niitä löytyy mm. Glitteristä, Prismasta, Tiimarista, Lindexiltä ja Name Itistä ja hintaa on paikasta riippuen n. 0,50 – 2,95e

 

8. Gillette Venus Breeze

aaaaapk4q2uaaaaaauh_6a.jpeg

Mä olen yrittänyt kaiken maailman epilaattorit ja vahaukset ja sokeroinnit ja palaan aina vain sheivaamaan koipeni.. Nämä Venuksen Breeze -terät ovat naurettavan hintaisia (n. 23e / paketti), mutta saan näillä kaikista parhaan, kivuttomimman ja helpoimman käyttökokemuksen :D

 

9. Remington Pro Curl 

curl_remington.jpeg

Pikkusisartaan paksumpi Remington Pro Curl on täydellinen väline rentojen biitsilaineiden luomiseen. Tällä paksulla kiharruspuikolla et voi saada aikaan Mozart-kiharaa, vaikka tekisit mitä! 

Hentohiuksisten ja hiuksensa vaalentaneien kannattaa kokeilla, riittääkö matalin 180 asteen lämpötila tekemään toivottua jälkeä hellävaraisemmin.

Hintaa laitteella on n. 39,90e!

 

10. Nivea Visage Gentle Facial Cleansing Wipes

nivea_gentle_cleansing_wipes.jpeg

Alati kasvavan treenimääräni takia juoksen suihkussa pari kertaa päivässä ja kasvoni tuntuvat pukkaavan epäpuhtauksia silkasta liialla vedellä läträämiseen ärsyyntymisestä. Nykyään poistan meikin iltaisin vain tällaisella herkän ihon puhdistusliinalla, joka jättää ihon raikkaan tuntuiseksi ja kuorii todella kevyesti kuolleen pintasolukon mennessään.

Hintaa paketilla on n. 5e

p.s. Myös Pupulandian Jenni tykkää puhdistuspyyhkeistä!

 

11. IsaDora Bronzing Powder – Matte Tan

1188_bigbropow_94-280x280.jpeg

IsaDora on monessakin tapauksessa loistava esimerkki hyvästä hinta-laatu -suhteesta! Tämä valtava aurinkopuuteri kestää kenen tahansa käytössä pari kesää ja sävy on sopivan neutraali vaaleallekin iholle – kunhan sitä käyttää hillitysti.. 

Erikoiskiitosta valtavasta peilistä, jonka ääressä olen meikannut useasti kiireessä!

Tämä mattainen aurinkopuuteri on muuten nyt alennuksessa sokoksen verkkokaupassa.

 

12. MSCHIC WOW

baked_blush_wow.jpeg

Poskipuna on yksi aliarvostetuimmista meikkituotteista ja jokainen hyvää sellaista etsivä voi mun mielestäni aloittaa tästä! MSCHICin baked -poskipuna sävyssä WOW on ihana sekoitus persikkaa, pinkkiä ja kullanhohtoista kimallusta. Tämä on kuin suomalainen versio NARSin kulttiposkipunasta Orgasm Blushista.

Hintaa punalla on n. 18e ja niitä saa tilattua suoraan täältä!

 

13. Helena Rubinstein Feline Blacks Lash Queen Waterproof

_1_07462083402.jpeg

Ennen kestoripsien hankkimista tämä oli ainoa ripsiväri, jota käytin muutamaa harvaa testiripsaria lukuun ottamatta! Lash Queen on parhaimmillaan pari viikkoa ostamisen jälkeen ja sen tuuhealla harjalla saa ripsiin sekä tuuheutta että pituutta. 

Vedenkestävä versio ei myöskään rapise tai leviä ennen kuin päätät itse sen poistaa.

Hintaa tällä ripsarilla on n. 30e

 

14. Lancôme Hypnôse Star

lancome-hypnose-star1.jpeg

Viime viikkoina paikan sydämestäni löytänyt Hypnôse Star on saanut minut tykästymisen lisäksi himoitsemaan muita Lancômen taivuttavia ripsivärejä.. En siis tiedä, kannattaako tätä hankkia, ellei tahdo jäädä koukkuun ;)

Taivuttaa ja pidentää piikkisuorat ripseni kauniiksi ja luonnollisiksi ja pitää ne paraatikelpoisina koko päivän! 

Hintaa tällä ripsarilla on n. 35e!

 

15. M.A.C. Strobe Liquid

strobe_liquid__83415_zoom.jpeg

M.A.C.:in heleyttävä ja kevyesti kosteuttava nestemäinen kuultovoide, joka sopii meikin alle, meikkivoiteeseen sekoitettavaksi tai jopa sellaisenaan iholle jätettäväksi!

Tässä postauksessa kerrotaan kaikki tarpeellinen, tuote on edelleen päivittäisessä käytössä, eikä sieltä hevin katoa!

Hintaa tuotteella on n. 32e

 

16. M.A.C. SOBA

zz-300x300.jpeg

Täydellisen satiininen, neutraalin ruskea luomiväri joka sopii luonnolliseen yksiväriseen silmämeikkiin lähes kaikille ihon ja silmien sävyille! Kevyesti levitettynä ja häivytettynä tämä on juuri se tuote, joka viimeistelee ”meikittömän” lookin.

Hintaa luomivärillä on n. 17e

 

17. M.A.C. Pro Longwear Concealer

prolongwear-concealer.jpg

Yksi parhaista, ellei jopa paras koskaan käyttämistäni peitevoiteista! Tuote sulautuu ihoon täysin, mutta peittää silti uskomattoman tehokkaasti. Oikean sävyn löytyessä kokeile ehdottomasti käyttää sitä myös meikkivoiteena! Se onnistuu helposti, kun kokeilet yhden tai kahden painalluksen sekoittamista Strobe Liquidiin.

 

18. Clarins Instant Light Natural Lip Perfector

000037586.jpeg

Tämä huulikiilto jatkaa ikuisena suosikkinani! Huumaavan karamellinen tuoksu, tehokas kosteutusteho, tahmaton koostumus ja luonnollisen houkutteleva lopputulos tekevät tästä oman salaisen aseeni.

Molemmat sävyt sopivat kaikille ja ero on huulilla vain häivähtävä. Persikkainen on hieman nudempi ja pinkki tyttömäisempi.

Hintaa tuotteella on n. 16e

 

19.The Body Shop Mango Body Mist 

93730.jpeg

Rakastan kaikkia tuoksuja ja suihkuttelenkin niitä päälleni pitkin päivää! Monet löytävät oman ”nimikkotuoksunsa” ja pitäytyvät siinä pitkään, mutta mä tykkään leikitellä ja luoda erilaisia tunnelmia tuoksujen avulla. Tämä Body Shopin uutuus on ihanan luonnollisen makean mangon tuoksuinen ja jättää jälkeensä vain kevyen tuoksun.

Tämä on sellainen tuote, joka saa ihmiset ihmettelemään, mikä tuo ihana tuoksu on! Itse tykkään suihkauttaa sitä iholleni iltasuihkun jälkeen, ennen vällyjen väliin kömpimistä.

Hintaa vartalosuihkeilla on n. 13,50e

 

20. TRESemmé instantrefresh 

10105476.jpeg

Fiilikseni tästä kuivashampoosta voi tarkistaa tästä postauksesta, mutta kerrataan nopeasti: Edullinen, tehokas, raikkaan tuoksuinen ja tekee hiuksista puhtaan tuntuiset!

Hintaa tuotteella on n. 8,9e

 

21. GHD Heat Protect Spray

ghd_heat_protect_spray.jpeg

 

Lämpösuoja on hiukselle kuumien rautojen kanssa työskennellessä todella tärkeää! Aiheesta voit lukea lisää täältä. GHD oli vuosia edelläkävijä sekä muotoilurautojen, että lämpömuotoilun saralla ja vaikka kehittelijät seisovatkin nykyään eri tallissa, on uudistuneiden muotoilusarjojen klassinen Heat Protect Spray juuri niin tehokas, kuin sopii toivoa.

Hintaa tuotteella on n. 15e!

 

22. Tigi Bed Head Candy Fixations Sugar Shock

0615908418989.jpeg

Sugar Shock on yksi monikäyttöisimmistä muotoilutuotteista, joita kaapistani löytyy! Käytän sitä kosteisiin hiuksiin antamaan rakennetta ja tukea muotoiluun, kuivissa hiuksissa lämpörullien alla ja kiinnitetyissä kampauksissa pumppulakkana!

Monitoimituote tuoksuu suloisen sokeriselta ja hintaa sillä on n. 20-25e

 

23. Kevin Murphy Powder Puff

hair-powder_300.jpeg

Hiuspuuterit ovat aika lailla samaa tavaraa oli tuote mikä hyvänsä. Kevin Murphyyn olen tykästynyt hauskan ja toimivan muotoilun, sopivan karhean tuen ja helpon käytettävyyden vuoksi. Korkin alla muuten piilottelee tuotteen hauskin yksityiskohta ;)

Hintaa tällä puuterilla on n. 25e!

p.s. Edullisempaa vaihtoehtoa etsivät voivat hyvillä mielin turvautua Got2Be:n tuuheuttavaan hiuspuuteriin, joka tekee lähes saman, kuin tämä pinkki ihanuus!

 

24. Sebastian Shaper

sebastian20shaper20fierce2020hairspray.jpeg

Hyvää hiuslakkaa ei ole koskaan liikaa. Sebastianin klassikkolakka Shaper on saanut uuden ulkoasun, mutta toimivuus on onneksi entisensä! Lakka on kuivaa ja hienojakoista ja pitää avonaisetkin hiukset hyvin paikoillaan.

Muista, että oikea etäisyys lakan suihkuttamiseen on ihan oikeasti 30-40cm!!

 

Huh, kylläpä niitä riitti!! Ensi vuonna pitää keksiä jotain vähän tiiviimpää synttärimeininkiä ;)

 

 

 

 

 

kauneus meikki testit meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.