Meikkisiveltimien puhdistuskoulu

saibua.jpg

Likaiset siveltimet on ällöjä. Yök. Sen lisäksi, että ne ovat ällöjä, niin jokainen voidemaisessa tai nestemäisessä tuotteessa käytetty sivellin on nyt mahtava kasvualusta BAKTEEREILLE. Yök. 

Kotikäytössä luomiväri- ja puuterisiveltimet eivät välttämättä kaipaa pesua useammin kuin kerran tai kaksi kuussa (paitsi jos olet himomeikkaaja :)), mutta meikkivoide- ja peitevoidesiveltimet olisi hyvä pestä jokaisen käyttökerran jälkeen. Käytätkö esim. voiveistä monta päivää peräkkän pesemättä sitä välillä? No, jos käytät, niin yök.

Siveltimien pesuun voi käyttää hätätapauksessa esim. shampoota, mutta paras mahdollinen väline on marseilles-saippua, tai vastaava Le Chat -saippua. Molempia saa useimmista tavarataloista.

 

saippuointi.jpg

Aloita kostuttamalla siveltimen karvapää kauttaaltaan viileässä vedessä. Siveltimen täytyy olla märkä, jotta vaahdotus onnistuu. Pyöritä sitä kastelun jälkeen kevyesti saippuan päällä. ÄLÄ PAINA!! Siveltimen liimauskohta ei ole likainen, vain harjakset. 5-10 pyöräytystä on tarpeeksi likaisimmallekin siveltimelle.

 

vaahdotus.jpg

likaisa.jpg

Pyöritä sivellintä sen jälkeen pyörivin liikkein toisen käden kämmentä vasten. Huomaat kyllä, kun lika alkaa olla irronnut. Voit huuhdella sivellintä välillä. Kun olet vaahdottanut lian irti, huuhtele sivellin juoksevan veden alla ja purista kaikki vaahto pois seuraavan kuvan tavalla.

 

vaahdtusvika.jpg

Älä ole väkivaltainen äläkä vedä karvoista. Muuten saatat hyvinkin hajottaa ihanan siveltimesi. Muutaman huuhtelukerran jälkeen siveltimestä ei enää irtoa vaahtoa. Huuhtele kuitenkin niin pitkään, että KAIKKI vaahto on kadonnut. Muuten saippuaa saattaa jäädä siveltimeen ärsyttämään ihoa.

 

desinfiointi.jpg

Välillä on todella kiire ja likaiset siveltimet täytyy puhdistaa nopeasti ilman kuivatusaikaa. Silloin voidaan käyttää siveltimenpuhdistus tai -desinfiointiainetta.

 

desinfiointi2.jpg

Purista tuotetta purkkiin tai alustalle pienehkö määrä.

 

likaadesi.jpg

Kasta sivellin kokonaan desinfiointiaineeseen ja ala sen jälkeen pyyhkiä sitä pehmeään paperiin. Kun sivellin on kuiva, kasta se uudestaan desinfiointiaineeseen ja toista, kunnes sivellin on puhdas.

 

desivika.jpg

Tadaa! Pyyhkäise vielä muutama kerta sekä paperiin, että kämmenselkään, jotta sivellin on varmasti kuiva.

 

likaisaaa.jpg

Välillä myös siveltimien varret likaantuvat.. Krhm.. Ne on helpointa puhdistaa pesusienellä, jossa on hieman fairya!

 

puhdass.jpg

Tadaa.

 

siveltimet.jpg

Aseta pesun jälkeen kaikki siveltimet kuivamaan pyyhkeen päälle lappeelleen. Jos kuivatat siveltimet pystyasennossa, pääsee kosteus valumaan liimauskohtaan heikentämään sen kestoa ja sivellin saattaa muutaman pesun jälkeen hajota käsiin – ja sitähän ei kukaan meistä halua.

Rakastakaa siveltimiänne ja hellikää niitä mahdollisimman usein! Ihanat siveltimet. Tulipalon sattuessa nappaisin kotoani ensimmäiseksi mukaan läppärin ja sivellinpussukan.

 

Onko teillä vaihtoehtoisia pesutapoja? Pesettekö siveltimiänne?

Kauneus Meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.