Tuotteet, joista en jostain syystä koskaan kertonut: Earth Lovers
Mulle on tässä kuukausien ja vuosien saatossa tullut testiin aika läjä tuotteita ja jostain syystä kaikki helmetkään eivät ole päätyneet esittelyyn asti.. Ajattelin nyt korjata tilannetta ja vinkata teille omina postauksinaan aikamoisen liudan ”unohdettuja” aarteita.
The Body Shop on askel askeleelta vienyt toimintaansa ekologisempaan suuntaan. Yksi lanseerauksista oli Earth lovers –suihkugeelit.
Pakkaukset on valmistettu uusiomuovista ja tuotteet ovat 100% biohajoavia, eivät sisällä parabeeneja, väriaineita, silikoneja tai sulfaatteja. Pääraaka-aineena on kuulemma reilun kaupan aloegeeli, joka tosin ainesosaluettelossa mainitaan vasta loppupäässä.
Tuotteet itsessään ovat aivan valloittavia!! Osa tuoksuista hämmensi aluksi, mutta kolmesta vaihtoehdosta löytyy varmasti jokaisen nenään sopiva variaatio. Tuoksut Suomessa ovat: Sitruuna&Timjami, Aprikoosi&Basilika ja Viikuna&Rosmariini.
Oma lempparini on ehdottomasti Aprikoosi&Basilika.
Olen käyttäny tuotteita nyt kuukausia jokaisella suihkukerrallani, eikä yksikään pullo ole kuin puolessa välissä. Iho tuntuu tykkäävän koostumuksesta ja käyttäjälle se on ainakin mieluisa ja positiivisesti normaalista suihkugeelistä poikkeava!
Näitä ostan lisää, kunhan joskus loppuvat. Hintaa tuotteelta löytyy 8e / 250ml