Ihon oma ruokalista
Ihosi kunnosta suurin osa on suoraan yhteydessä nauttimaasi ravintoon ja elintapoihisi. Neliösentin alueella on jopa 19 MILJOONAA solua ja jos ne eivät voi hyvin, on iho samea ja huonokuntoinen. Ruokaviikon kunniaksi ajattelin heittää teille muutaman pikavinkin, jotka kaupassa muistamalla iho kiittää!
Rasvat
Valikoi ruokavalioosi paljon pehmeitä rasvoja ja bonuksena kookosöljyä, joka toimii näppärästi myös paistorasvana! Varsinkin ne kaikkialla toitotetut Omegat tekevät ihostasi kauniin ja kosteutetun ja kookosöljyä voit käyttää myös ihon rasvaamiseen.
nappaa koriin: Rasvaista kalaa, raakoja pähkinöitä, avocadoa, oliiviöljyä, kookosöljyä, pellavansiemeniä
Antioksidantit
Nämä ihanuudet taistelevat solujen hapettumista ja ennenaikaista ikääntymistä vastaan.
Niitä ovat mm. A-, E- ja C-vitamiini joista viimeinen on yksi tehokkaimmista antioksidanteista. Sen yliannostus on käytännössä mahdoton ja pahimmat oireet lienevät hieman sekaisin oleva vatsa! Kaikki kuntosalilla treenaavat voisivat muuten treenin jälkeen syödä muutaman appelsiinin tai napata antioksidanttiboostin purkista! :)
A-vitamiinia kaipaava nappaa koriin: Tomaattia, porkkanaa, pinaattia, paprikaa
E-vitamiinia kaipaava nappaa koriin: Pinaattia, parsaa, siemeniä
C-vitamiinia kaipaava nappaa koriin: Appelsiineja, mansikoita, papaijaa
B-vitamiini
Varsinkin näin talven kynnyksellä alkaa iho hilseillä ja suupielet ovat monella aivan haavoilla! Tämä johtuu monesti B2-vitamiinin puutteesta. B-ryhmän vitamiinit auttavat muutenkin tasapainottamaan ihoa.
nappaa koriin: oikeaa ruisleipää, oluthiivahiutaleita, punaista lihaa