Clip-on -pidennysten kylmäksi sävytys
Mä tilasin erään yön pikkutunneilla itselleni Clip-onit.. Miksi? En ole itsekään ihan varma ajatuksen synnystä, mutta eiköhän me näiden kanssa keksitä vielä vaikka ja mitä hauskaa!
Koska huonolaatuisesta hiuksesta tulee vain paha mieli, valikoin tilaukseeni Rapunzelin European -laatua, mitä päässäni on ollut testinä ompelupidennysten aikaan. Katsotaan, miten tuote kestää käytössä! Paketin hinta on normaalisti 166e, mutta kampaajana sain sen ”tukkuhintaan” -15% alennuksella.
Tilauksen tein torstaina ja paketti odotti postilaatikossa eilisaamuna – iso plussa nopeasta toiminnasta!
Kuten muutamien kommervenkkien jälkeen on tullut selväksi, tämänhetkinen hiusteni sävy on hyvin kylmä vaalea, eikä se tästmännyt #60 sävyiseen vaaleaan hiukseen laisinkaan. Kokonaisuus on toistaiseksi hiusten taka-alaosista kirjavampi kuin toivoisin, mutta en suoraan sanottuna jaksa juuri nyt tehdä asialle mitään! Poissa silmistä, poissa mielestä.
Clip-oneja, tai muutakaan pidennyshiusta, ei löydä kovin helposti näin jäisessä sävyssä, eli ohjat oli otettava omiin käsiin. Tässä siis vinkkejä kaikille muillekin sekä pesuun että hoitamiseen.
1. Pesu
Hiuksissa on aina paketista kaivettaessa pinnoitusaine, mikä saa tukan näyttämään ihanan siloiselta ja täydelliseltä. Tämä pinta katoaa ensimmäisessä pesussa ja saat selville, millaisia lonkeroita oletkaan mennyt ostamaan!
Clip-onien, sekä kaikkien muiden vastaavien pidennyshiusten pesu on kaikista turvallisinta hoitaa ”vadissa”. Vadiksi käy mikä tahansa tarpeeksi suuri kippo tai kulho. Itse lainasin keittiön puolelta tätä salaattikulhoa….
Täytä kulho viileän haalealla vedellä. Itselläni vettä oli ehkä noin litran verran? Lämmin vesi avaa hiusten suomukerrosta ja ne sotkeutuvat helpommin.
Kaada tämän jälkeen veteen reilu ruokalusikallinen shampoota. Muistathan, että pidennyshiusten kanssa ei saa käyttää tuotteita jotka ovat:
- rakennepaikkaavia (proteiinishampoot, jälleenrakentavat, korjaavat)
- syväpuhdistavia (erikoistapauksissa ja omalla vastuulla tätäkin voi joskus kokeilla, esim. jos on käyttänyt vahingossa rakennepaikkaavia tuotteita ;)..)
- tuuheuttavia
Rakennepaikkaavat tuotteet takuttavat hiukset. Vahingot eivät välttämättä näy yhdessä pesussa, mutta hiljalleen tuho on väistämätön. tunnistat yleensä INCI-listan sanoista: keratin, hydrolyzed keratin, hydrolyzed wheat protein, hydrolyzed lähesmikätahansa protein
Tuuheuttavat tuotteet avaavat monesti hiuksen pintaa, jolloin ne ovat ilmavammat ja tuuheamman tuntuiset. Tämäkin sotkee pidennykset alta aikayksikön, ei kannata kokeilla.
Vaan kuinkas kävi tälle kampaajalle nopealla tukkureissulla? Noh, yksi ylimääräinen hopeashampoo ei ole tälle tukalle huono juttu… Onneksi pelkkä sävy riitti pidennysten hoitoon.
Virheen huomattuani vaihdoin veden ja lorotin sen sekaan pienellä paatoksella noin tuplamäärän turvallista shampoota.
Kun vesi on sekoitettu, voit upottaa harjatut hiukset sinne ja pestä ne varovasti. Kastele hiukset täysin, nosta ne vedestä ja puristele todella varovasti emulgoiden. Ei mitään hieromista ja hankaamista, kaikki turha mekaaninen rasitus on.. no, turhaa :D
Pestyäsi hiukset, huuhtele ne viileällä vedellä huolellisesti ja puristele ne pyyhekuiviksi. Älä taaskaan hankaa, vaan puristele. Kampaa huuhdellut hiukset pienempiin kasoihin odottamaan seuraavaa vaihetta.
2. Sävytys
Pidennyshiuksen värjäämistä ei suositella koskaan, sillä ne käyvät valmistusvaiheessaan läpi viikkojen tai kuukausien pituisen vaalennus- ja värjäysrumban, mitä ei toteuteta perinteisillä hiusväreillä. Tämän takia hiukset eivät välttämättä, tai kovinkaan todennäköisesti, käyttäydy normaalisti värjäystilanteessa.
Suoravärien ja vastaavien sävytteiden käyttö on kuitenkin melko turvallista, joskin väristä saattaa tulla huonossa lykyssä todella epätasainen… Empiiriset testit ovat kuitenkin osoittaneet, että jossain tilanteissa pieni sävy tekee hyvää!
Jos hiuksillasi muuten oli minkäänlaista tyytyväisyystakuuta, se ratkeaa sillä sekunnilla, kun laitat niihin jotain väriaineita.
Mä valitsin tällä kertaa Crestolin sijaan Goldwellin loistavan Soft Color vaahtosävytteen värissä 10V, mitä olen suositellut kouluvuosistani lähtien tasaiseen tahtiin keltatukkaisille tuttavilleni. Vaahtoväri on superhelppo käyttää, se leviää tasaisesti ja värjäystulos on harvoin liian raju. Ennen tätä sai ainakin Goldwell-kampaamoista ja osasta HairStoreja.
Aloitin pursottamalla rohkean pallon mukavan kiinteää vaahtoa hieman kuivuneen pesualtaani pohjalle, mistä sitä on vaivatonta kauhoa hiuksiin. Käsieni ollessa vaahtoiset, en päässyt ikuistamaan konkreettista toimintaa, mutta näin näppärästi se ajatuksen tasolla toimii:
- Ota käsittelyyn tarpeeksi pieni määrä hiuksia kerrallaan. Yksi 4 klipsin osio, tai kaksi 1 klipsin osiota on aivan riittävästi. Nyt ei ole kiire.
- Levitä vaahtoa tyvestä latvaan. Itse levitin värin jopa hiuksia yhdessä pitävään nauhaan, jotta viimeinenkin suortuva värjäytyy.
- Kampaa tai harjaa osio läpi niin monta kertaa, että olet 100% varma siitä, että väriä on kaikkialla!
- Harjaa osio vielä kerran läpi ja silota se sitten kädellä, missä on vielä vähän lisää vaahtoa.
- Ripusta tai aseta osio ei-huokoiselle alustalle vaikutusajaksi (10-15min)
- Ota seuraava osio käsittelyyn.
Kun huuhtelet osioita, aloita luonnollisesti niistä, mitkä värjäsit ensimmäisenä!
Itse sävytin osiot lopulta kaksi kertaa, sillä lopputulos ei ollut aluksi tarpeeksi kylmä. Voit levittää hiusten latvoihin haluamaasi latvasuojaa, kunhan siinäkään ei ole rakennepaikkaavia ainesosia.
3. Kuivaus
Kaikki turha lämpökäsittely ja mekaaninen rasitus on edelleen turhaa, eli ripusta tai aseta osiot kuivumaan. Innovatiivista tai ei, itse huomasin pyykkitelineen toimivan täydellisenä hiustenkuivatuspisteenä!
4. Valmis!
No ei tässä vielä, vaan tämä on ihan oma tukka ilman pidennyksiä. Melko pitkä jo!
Vinkkejä hiusten leikkaamiseen (itselläni tämä on vielä edessä, siksi lookki on vielä hieman tönkkö), kiinnittämiseen ja muotoiluun saattekin ihan omissa postauksissaan :)