Signature Style: Adele & Old Hollywood Glam

SSadele.png

Supersuosittu Signature Style jatkuu tällä kertaa brittien kultakurkun Adelen kopioimisella. Adelen tyyli on muuttunut vuosien varrella aika rajusti, mutta itse rakastan tätä uusinta supernaisellista versiota. Adele edustaa punaisella matolla lähes poikkeuksetta 50- ja 60-lukua henkivissä kokonaisuuksissa, jotka sopivatkin iltajuhliin paremmin kuin hyvin. Mattainen iho on aika raskas esim. kesäpäivää ajatellen, mutta kuvaustilanteissa ei ole sen voittanutta.

Painopiste on aina silmissä, mutta vahvat savusilmät ovat vaihtuneet ilmavaan ja hyvin häivytettyyn banaanivarjostukseen. Look viimeistellään suurella kampauksella ja näyttävillä korvakoruilla, jotka tasapainottavat  ja pehmentävät vahvoja leukaperiä ja reunoiltaan hieman jykevärakenteisia kasvoja.

 

SSAdele2.png

Tärkeimmät pointit Adele lookista ovat:

  • Tasainen, mattainen pohjameikki
  • Hyvät varjostukset, muttei juurikaan poskipunaa (vahva poskipuna Adelen korkeilla poskipäillä toisi kasvoihin liikaa pyöreyttä)
  • Paksut, kissamaiset rajaukset
  • Huolitellut kulmakarvat
  • Reilusti ripsiä, ja pitkiä sellaisia!

 

Pohjameikki

adele4.png

  • Ensimmäisenä puhtaalle iholle levitetään mattapinnan jättävä primer
  • Meikkivoide saa olla hehkuva, mutta mieluiten hieman puuterisen ja mattaisen pinnan jättävä. Kuvassa kasvoillani on Lumenen CC-meikkivoide, jonka peittokyky on yhdellä ohuella kerroksellakin kunnioitettava.
  • Koko meikkipohja kiinnitetään irtopuuterin, tai meikkipuuterin avulla. Jälkimmäistä käytetään, jos ihoon jää vielä paljon peitettävää meikkivoidekerroksen jälkeen. 
  • Puuteroinnin päälle tehdään vahvemmat poskivarjot ja kevyt varjostus muualle kasvojen reunoille. Myös nenänvarren voi varjostaa kevyesti.

 

Silmämeikki

adele5.png

  • Pohjusta luomet pohjustusvoiteella, tai peiteaineella. Pohjusta koko liikkuva luomi ja yläluomi kulmakarvoihin asti
  • Levitä valkoista, kevyesti hohtavaa luomiväriä liikkuvalle luomelle applikaattorilla, tai luomivärisiveltimellä
  • Ota käyttöön suuri häivytyssivellin ja neutraali, mattainen vaaleanruskea luomiväri. Ala piirtää silmän muotoa esiin luomivaon ympärillä häivytellen.
  • Lisää väriä vähän kerrallaan ja työstä niin kauan, kuin tarpeellista

 

adele6.png

  • Ota käyttöön pienempi häivytyssivellin ja ala lisätä luomivakoon astetta tummempaa, hieman kuultavaa ruskeaa luomiväriä.
  • Lisää väriä veto kerrallaan ja häivytä kohti ulkonurkkaa. Väri saa levitä reilusti yli silmäkulman, mutta rajoja ei saa jäädä näkyviin.
  • Avaa silmä välillä ja tarkkaile, saatko silmän ulkokulman muuttumaan hieman kissamaisemmaksi. Kun olet tyytyväinen, siirry seuraavaan kohtaan.
  • Taputtele valkoisen luomivärin päälle murrettua, luonnonvalkoista luomiväriä ja häivytä se varovasti liikkuvalle luomelle. Et halua värittää tätä kovalla työllä tekemäsi varjostuksen päälle! Valkoisen jäädessä pohjalle, luonnonvalkoinen pysyy kirkkaana ja intensiivisenä pitkään.

 

adele7.jpg

  • Liikkuvan luomen ja muun silmän välillä pitäisi tässä vaiheessa olla selkeä, mutta luonnollinen ero, kuten kuvassa. Piirrä vielä tämän jälkeen alaluomen ulko-osaan ohut rajaus tummanruskealla luomivärillä. (Tämä näkyy vasta myöhemmissä kuvissa) Tämän saavutettuasi voit siirtyä rajauksiin!
  • Aloita rajauksent ekeminen piirtämällä paksu rajaus koko liikkuvalle luomelle. Piirrä ensin ohuempi raja, jota paksunnat viiva viivalta. Rajauksen tulisi olla koko ajan asteittain paksuntuva, eli sisäkulma saa jäädä ohuen ohueksi. 
  • Kun liikkuvan luomen rajaus on valmis, lähdetään hakemaan kissamaista muotoa. 

 

 

adele8.png

  • Rajauksen oikea suunta on vaikeaa nähdä itse kohtisuoraan peiliä tuijottaessa. Nosta leukaasi, jolloin luomesi oikenee ja voit hahmotella rajauksesi päätepisteen rauhassa. Oikeaa kohtaa voi hakea tähtäämällä viivan silmän alanurkasta kohti kulmakarvan loppua. Piirrä tähä kohtaan itsellesi pieni merkki.
  • Pidä kasvot edelleen hieman nostettuina. Ensimmäisestä merkistä voitkin piirtää viivan kohti liikkuvan luomen rajausta. Mitään viivoista ei tarvitse tehdä yhdellä vedolla, varsinkaan jos teet kissamaista rajausta ensimmäisen kerran.
  • Kun saat rajauksen yläreunan tasaiseksi ja kauniiksi, väritä alareuna tähtäämällä viiva aivan silmänurkkaa kohti.
  • Rajaa viimeisenä silmät ihonvärisellä kajalilla.

 

adele9.png

  • Sitten ne ihanat ripset! Adele käyttää useampia ripsiä päällekäin, tai lisää parin tekoripsiä kestoripsiensä päälle. Me matkimme lookkia käyttämällä pitkänpitkiä, mutta normaalia kapeammaksi leikattuja irtoripsiä. Aloita kuitenkin taivuttamalla ripset kevyesti ja harjaamalla niihin ripsiväriä.
  • Ota ripset paketista ja leikkaa ne poikkeuksellisesti kapeammiksi sisäkulmastaRipsinauha saa olla niin lyhyt, että se peittää vain noin puolet ripsirajasta. 
  • Liimaa ripset paikoilleen niin, että silmän sisänurkkaan jää vajaa 1cm tyhjää tilaa.
  • Paikkaa tahallaan jätettyjä aukkoja liimaamalla muutamia pitkiä ripsitupsuja nauhan molemmille puolille. Varsinkin ulkonurkassa ripset saavat osoittaa hieman minne sattuu, jotta lopputuloksesta tulee tuuhean näköinen.
  • Levitä erottelevaa ripsiväriä kumiharjalla sekä omien, että irtoripsien päälle. Levitä ripsiväri myös alaripsiin koko matkalle.
  • Tarkista lopputulos ja tummenna, jos tarpeellista. Itse lisäsin alaripsien tyveen vielä hieman tummaa luomiväriä.

 

adele10.png

  • Muotoile vielä kulmat käyttäen puuterimaisia tuotteita. Niillä saa pehmeän ja tasaisen lopputuloksen. Itse käytin puuterimaista kulmakynää, jota harjasin jokaisen kerroksen jälkeen. Adelen kulmat ovat kauniin malliset, ja niiden muotoa voi imitoida ”tasoittamalla” oman kulmakarvan muotoa kauniin punaisen ohjeviivan mukaisesti.
  • Levitä vielä huuliin hieman persikkaista huulipunaa. Itselläni on käytössä aivan ihana ja superkestävä Jane Iredalen Lip Fixation sävyssä Maniac.
  • Tsekkaa isosta peilistä, että kaikki on kohdillaan ja olet valmis!

 

adelesilmä.png

Tykkään tästä silmämeikistä aivan älyttömän paljon. Ilme on kulmakarvojen kevyen muotoilun takia hieman surumielinen koko ajan, mutta melankolia on välillä paikallaan. Yllättävintä oli ehkä se, etten jäänyt kaipaamaan poskipunaa laisinkaan!

 

adelevalmis.jpg

adelevalmis3.png

 

Olin lähtökohtaisesti todella epäileväinen tämän meikin lopputuloksesta, koska jälleen kerran – mä en näytä pätkääkään Adelelta ja tämä meikki näytti enemmän ihan vaan mun omalta lempimeikiltä.. Lopputuloksia vertaillessa yllätynkin aika paljon lookin samankaltaisuudesta. Olettekohan te samaa mieltä? Huulipuna olisi voinut olla mattaisempi versio, mutta tuo JI poltteli pöydällä ja oikein huusi tulla käytetyksi!

Tässä vielä side-by-side -vertailu:

 

adelevalmis4.png

Mikä on tuomionne??

 

p.s. Pöllin muuten Adelen korvikset photarilla ;)

kauneus meikki testit meikki
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.